AMD de kadın yönetici tarafından idare edilecek

AMD, şirketin yeni başkanı ve CEO’su olarak tarihinde ilk defa bir kadının, Dr. Lisa Sunun atandığını duyurdu. Dev bilişim şirketlerinden HP, IBM, Xerox ve Yahoo da kadınlar tarafından yönetiliyor.Görevine hemen başlayacak olan yeni yönetim kurulu üyesi Dr. Su görevi, kurul üyeliği, başkanlık ve CEO pozisyonunu bırakan Rory Read’den görevi devraldı. Read, 2014 yılının sonuna kadar danışman olarak geçiş dönemindeki görevine devam edecek.

AMD Yönetim Kurulu Başkanı Bruce Claflin konu hakkında şunları söyledi:

Şirket liderliğini devretme planları Rory ve kurulun ortak çabaları sonucu gerçekleştirildi. Sektördeki uzmanlığı ve liderlik özellikleri ile şirkete ivme kazandırmaya devam edecek olan Lisa ve diğer kıdemli yönetim ekibi ile çalışmalara devam etmek için heyecan duyuyoruz. Güçlü bir altyapı kurarak AMD’ye uzun vadeli başarı getiren başarıları ve katkılarından dolayı Rory’ye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Sayesinde şirketi kar elde ederek büyüten yolu inşa edip, güçlü temeller üzerine konumlandırdık.

Atanması ile ilgili Dr. Su ise şu sözleri söyledi:

AMD’ye bu önemli dönüşüm sürecinde öncülük edebilme fırsatı benim için büyük bir gurur kaynağı. AMD’nin işlerine tutkuyla bağlı müthiş yetenekleri ile birinci sınıf teknoloji değerleri sektör adına eşsiz bir fırsat sunuyor. Sürdürülebilir ve kar sağlayan büyümeyi destekleyerek, pek çok farklı pazarda sektöre yön veren teknoloji ve ürünler geliştirmek üzere Rory’nin liderliğinde attığımız güçlü temellerin üzerine yenilerini eklemek için sabırsızlanıyorum.

Dr. Lisa Su kimdir?

AMD’ye 2012 yılında katılan Dr. Su, şirkette en son AMD’nin yetkili tüm işletme birimleri, satış, global operasyonlar ve altyapı geliştirme ekiplerini, her türlü ürün strateji, uygulama, satış ve iş faaliyetlerinden sorumlu operasyon direktörü olarak görev yapıyordu. Ondan önceki görevinde ise AMD’nin ürün strateji ve tanımlaması ile iş planlamalarından sorumlu Global İş Birimleri’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yapmıştı.

Dr.Su, AMD’ye katılmadan önce Freescale Semiconductor Inc.’te, Ağ Oluşturma ve Multimedya Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev aldı. Freescale ekibine 2007 yılında kıdemli teknoloji yetkilisi olarak katılan Dr. Su, o dönemde şirketin teknoloji yol haritalarına yön verip, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yönetti. Dr. Su, Freescale kadrosuna katılmadan önce ise 13 yıl IBM bünyesinde çalışmıştı. Bu süreçte, IBM’in silikon teknolojileri, iş geliştirme ortaklıkları ve R&D operasyonlarından sorumlu Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin başkan yardımcılığı da dahil pek çok mühendislik ve kurumsal yöneticilik pozisyonunda yer aldı.

Elektrik mühendisliği üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora derecesini Massachussetts Teknik Okulu (MIT)‘ndan alan ve 40’ı aşkın makalesi yayımlanan Dr. Su, 2009 yılında dünyanın en büyük teknik organizasyonu Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’ne kıdemli üye olarak seçildi. EETimes ve EDN 2014 ACE Awards tarafından “2014 Yılının En İyi Yöneticisi” ilan edilen Dr. Su, MIT Technology Review Dergisi tarafından ise 2002 yılının İlk 100 Genç Girişimcisi listesinde yer aldı. Ayrıca 2012’den bu yana Analog Devices Yönetim Kurulu’nda bulunuyor.

Bilişimde Kadın CEO’lar

Dünyanın en büyük bilişim şirketleri IBM, HP, Yahoo ve Xerox’un kadın yöneticileri başarıları ile dikkatleri üzerlerine çekiyor.

IBM CEOsu Ginni Rometty
Yahoo CEO’su Marissa Mayer
HP CEO$su Megg Whitman
Xerox CEO’su Ursula Burns

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu