Ana sayfa BT Gündem AMD’den sanal bilişim deneyimi

AMD’den sanal bilişim deneyimi

82
0

AMD,kendi ürünleri ve işortaklarına ilişkin bilgi almak isteyen kitlelere yaklaşmanın yepyeni bir yolu olan AMD Sanal IT Deneyimi’ni tanıttı. AMD Sanal IT Deneyimi, müşterilerin IT sorunlarının üstesinden gelmek ve işlerini ilerletmek için gerekli bilgi, araç ve önerileri kolayca edinebileceği, internet üzerinde kullanılan, etkileşimli ve zengin içerikli bir merkez. Burada veri merkezlerinin soğutulması alanındaki son gelişmelerden, sunucularda sanallaştırmaya ilişkin yeni haberlere kadar pek çok bilgiye ulaşmak mümkün. AMD, internet üzerindeki bu yeni platformda kullanıcılara sunulacak bilgileri hazırlamak için, aralarında Accenture, CDW, HP, IBM, Microsoft®, Novell, Oracle ve Sun Microsystems gibi şirketlerin de bulunduğu endüstri ortaklarıyla işbirliğine gitti.

En yeni etkileşim teknolojisini kullanan AMD Sanal IT Deneyimi, geleneksel pazarlamayı geride bırakarak daha müşteri odaklı bir yaklaşım benimsiyor ve üst düzey ticari kullanıcılara türünün tek örneği bir deneyim yaşatıyor. Üçboyutlu ve kullanıcı gözünden izlenen yapısıyla, kullanıcıları sanal bir fuar ortamına sokarak kişilerin burada dolaşmasına, çevreyle etkileşim kurmasına ve önemli bilgiler edinmesine olanak sağlıyor. İnternet üzerinde bir kaynak olduğu için, tüm katılımcılar kendi yollarını kendileri seçiyor, ilgilendikleri alanların üzerinde duruyor, tanıtım etkinliklerine katılıyor ve kendilerince önemli konulara eğiliyor; üstelik bunu haftanın yedi günü, günün 24 saati yapabiliyor. Sisteme katılan satıcılar da ilgilenen müşterilerle kolaylıkla bağlantı kurabiliyor ve böylece hem satış müdürlerini memnun eden, hem de ilgilenmeyen müşterilere rahatsızlık vermeyen ilişkiler geliştiriyor.

“AMD Sanal IT Deneyimi, müşterilere zengin ve yararlı içerikleri kolay erişilir bir biçimde sunmak için atılmış önemli bir adım. Vaktin nakit olduğu, bu nedenle yöneticilerin rekabetçiliklerini korumak adına en yeni bilgiyi hiç gecikmeksizin edinmek istediği bir dünyada yaşıyoruz,” diyen AMD Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Henri Richard, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pek çok işin zaten internet üzerinden yapıldığı gerçek dünyayı yansıtan bu sanal merkez, internetin yararlarını kullanarak bir şirketin katma değerli tekliflerini müşterilerine iletmesi için yeni ve maliyet açısından verimli bir yol sunuyor. Bu yenilikçi ve müşteri odaklı yaklaşım, müşterilere büyük değer sağlayan harika bir pazarlama aracı ve müşterilerin AMD’yi akıllı seçim olarak görmelerinin nedenlerinden biri. Elbette hiçbir şey yüz yüze iletişimin yerini tutamaz; ama bu olanağın, gerçek etkinliklere ve toplantılarda katkıda bulunacağına, önemli bilgilerin her an her yerde alınıp verilmesine imkan tanıyacağına inanıyoruz.”

AMD Sanal IT Deneyimi’ne katılanlar, birçok satıcının birleştiği web siteleri gibi daha sıradan çevrimiçi merkezlere göre daha zengin bir deneyim yaşayıp daha çok bilgi edinecektir. Standart bir sistemle internet üzerinden erişilebilen sitede, zengin ve etkileşimli üçboyutlu ses ve görüntünün yanı sıra, endüstrinin belirli dallarıyla ilgili önemli bilgilere bağlantılar da sunuluyor. AMD Sanal IT Deneyimi’nin içeriği şöyle özetlenebilir:

· Markaların bağımsız bölmelerine uğrayarak yeni ürün tanıtımlarını izleme, bilgi toplama ve katılan temsilcilerle canlı sohbet etme fırsatları

· Yeni ürünlerin üçboyutlu sunumları

· Önemli alanlarda konuşmalar

· Sanal etkinlik çantası: Katılımcıların önemli buldukları bilgileri ve iletişim bilgilerini tek bir yerde topladıktan sonra, onlarca parça halinde değil, tek bir tıklamayla indirebilmelerini sağlayan bir sistem.

· Armağanlar: AMD, bir fuarı ziyaret etmenin yarısının iş, yarısının en güzel eşantiyonları kapma olduğunu bildiği için, katılımcılara küçük armağanlar verme fırsatı tanıyor.

“Internet tarafından büyük ölçüde değiştirilen, bu nedenle endüstrinin artık bilgi toplamak söz konusu olduğunda fiziksel etkinliklerle sınırlı olmayan çok daha geniş olanaklar aradığı bir dünyada yaşıyoruz,” diyen Enderle Group Baş Analisti Rob Enderle, şöyle devam etti: “İleri görüşlü şirketler, IT alıcılarının satın alma ihtiyaçlarını karşılarken fiziksel etkinliklerin yol açtığı zaman kayıplarını ortadan kaldırmak için interneti kullanmanın yeni yollarını arıyor. AMD Sanal IT Deneyimi, bu değişimin en gelişmiş örneklerinden biri ve AMD’nin nasıl teknoloji endüstrisinin liderliğini yaparak daha verimli ve daha pratik tanıtım alanları açtığının çok güzel bir örneği.”

Sitenin hazırlanması aşamasında önde gelen piyasa araştırması kuruluşlarından biri olan Russell Research ile bir araştırma başlatan AMD, fiziksel etkinliklerdeki hangi yararların ve önemli unsurların internet ortamında da canlandırılabileceğini, hangi unsurların ise gereksiz ve verimsiz kaldığını inceledi. Araştırmaya katılanlar, fuarlarda bulunmanın çok açık yararları olduğunu söylese de, birtakım önemli dezavantajlar da vurgulandı. Bunların başında, katılmanın getirdiği para ve zaman kaybı geliyordu. Araştırmaya göre, fuarlara katılanların %44’ü paralarının karşılığını alamadıklarını düşünmekteydi. Bunlar, bir fuarın sunabileceği tüm olanaklardan yararlanamayan önemli bir kitleyi temsil etmektedir.

Diğer önemli sonuçlar şöyle özetlenebilir:

· Araştırmaya katılan fuar katılımcılarının dile getirdiği en büyük dezavantajlar, %33 ile maliyet, %32 ile zaman kaybı oldu. Fuar sezonunun açıldığı şu günlerde, birçok şirket yatırımlarının karşılığını en iyi biçimde alabilmek için fuarlar dışındaki diğer yolları da kullanma planları yapıyor.

· Fuarlar kurumlara yüz yüze ilişki kurma fırsatı sağlıyor olsa da, fuarlara katılmanın en önemli nedenlerinden biri de satıcılardan bilgi edinmek olarak ortaya çıktı ve araştırmaya katılanların %84’ü bunu son derece önemli ya da çok önemli olarak değerlendirdi. İkinci popüler seçenek ise, endüstrinin uzmanlarından bilgi almak oldu.