Ana sayfa BT Gündem AMD, Liano kod adlı fusion hızlandırılmış işlemcisini tanıttı

AMD, Liano kod adlı fusion hızlandırılmış işlemcisini tanıttı

111
0

AMD, yıllık AMD Teknik Forumu ve Sergisi’nda yaptığı bir tanıtımda, yakında piyasaya çıkacak olan ve dizüstü, netbook, ultra ince ve masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan “Llano” kod adlı AMD Fusion Hızlandırılmış İşlemci’yi (APU) ekosistem ortaklarına sergiledi. AMD, Llano’nun tek yongada elde ettiği işlem gücünü, işlemci ve grafik açısından yoğun üç ayrı iş yükünü aynı anda çalıştırarak ortaya koydu.
“Llano APU’nun güçlü seri ve paralel işlem kapasitesi, OEM’leri ve kullanıcıları bilgisayar deneyimlerini gözden geçirmeye yöneltebilecek potansiyele sahip,” diyen AMD İstemci Birimi Genel Müdürü Chris Cloran, şöyle devam etti: “Llano’un sahip olduğu deneyim potansiyeli gerçekten inanılmaz. Bugün yaptığımız gösterimler, bu işlemcinin küçük tasarımlarda uzun pil ömrüyle neler yapabileceğinin sadece küçük bir bölümü. Kullanıcıların bugünkü dijital hayat tarzlarında çok sevdiği her şey, sosyal paylaşımdan oyunlara, medya yaratımından tüketimine kadar pek çok uğraş, Llano ile daha etkileşimli, daha canlı ve daha sürükleyici bir deneyime dönüşebilir.”

Llano APU gösteriminde, Microsoft Windows® 7 üzerinde pi sayısının değerini 32 milyon haneye kadar hesaplamak ve bir Blu-ray™ diskten HD film oynatmak gibi işlemci açısından ağır üç uygulama eşzamanlı olarak çalıştırıldı. CPU ve HD video oynatımıyla eşzamanlı çalışan Microsoft nBody DirectCompute uygulaması, kendi bildirdiğine göre yaklaşık 30 GFLOPS performans elde etti; bu da videoların oynatım sırasında ek işlemden geçmesi, bir DirectX 11 oyununun oynanması ya da CPU çekirdeklerinin grafik dışı bir uygulama için hızlandırılması amacıyla kullanılabilecek ek kapasiteyi ortaya koydu. Gösterimde, Llano’nun muazzam işlem gücünün, AMD’nin 2011’de ortalama bilgisayar kullanıcılarına sunmayı planladığı yeni deneyimlerin mümkün olabileceğini kanıtladı.

Her yıl Tayvan’da düzenlenen AMD Teknik Forumu ve Sergisi, dünyanın en karmaşık teknoloji sorunlarını ele alan ve teknolojideki büyük ilerlemeleri öne çıkaran bir ekosistem ortağı etkinliğidir. Sergiye katılanlar arasında akademik kurumlar, yazılım ve donanım üreticileri de bulunmakta ve AMD Fusion APU ailesi için sağlıklı, açık bir ekosistem oluşturmaktadır.