Ana sayfa BT Gündem AMD’nin İstanbul’u planlanandan 5 ay önce geldi

AMD’nin İstanbul’u planlanandan 5 ay önce geldi

112
0

AMD iki, dört ve sekiz soketli sunucular için dünyanın ilk altı çekirdekli sunucu işlemcisini tanıttı. “İstanbul” kod adlı altı çekirdekli AMD Opteron işlemciler, AMD’nin sunucu müşterilerine her fiyat noktasında, benzersiz platform esnekliğiyle azami değer sunma kararlılığını sürdürüyor. AMD tek bir platformda yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemciyle daha çok çekirdek ve ölçeklenebilirlik ihtiyacını, dört çekirdekli AMD Opteron işlemcilerle de maliyet ve enerji açısında verimlilik ihtiyacını karşılayabilmektedir. Altı çekirdekli AMD Opteron işlemci tabanlı sistemler, bu ayın başından itibaren Cray, Dell, HP, IBM ve Sun gibi önde gelen OEM’lerin sistemlerinde sunulmanın yanı sıra, ana kart ve altyapı ortakları tarafından da desteklenecek. Altı çekirdekli AMD Opteron işlemcilerin HE, SE ve EE modellerinin de 2009’un ikinci yarısında piyasaya çıkması bekleniyor.

· Altı çekirdekli AMD Opteron işlemciler, mevcut platform altyapısının yanında düşük maliyetli ve enerji tasarruflu DDR2 bellek mimarisiyle sistem alım maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor.

· HPC, sanallaştırma ve veritabanı iş yükleri, işlemciler arası atalet ve trafiği azaltmaya yardımcı olan HT Assist ile %60’a kadar arttırılmış STREAM bellek bant genişliğinden yarar sağlıyor.

· AMD-V ve AMD-P sanallaştırma ve enerji yönetimi özellikleri tüm performans ve enerji kuşaklarında kullanılarak seçeneklerden ödün verme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

· Yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemci, aynı platformda önceki dört çekirdekli işlemci nesline göre %30’a kadar daha fazla watt başına performans sağlıyor.

“Müşterilerle yaptığımız yakın işbirliğine dayanarak, sunucu pazarının ekonomik niteliklerini değiştiren önemli bir değer kayması olduğuna inanıyoruz,” diyen AMD Sunucu ve İşistasyonu Birimi Genel Müdürü Patrick Patla, şöyle devam etti: “Yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemci, daha düşük sahip olma maliyetinin, watt başına daha yüksek performansın ve ölçeklenebilirliğin bileşimi olan yeni ihtiyaçları karşılıyor. Kısaca anlatacak olursak, altı çekirdekli AMD Opteron işlemciler, yüksek performansı düşük maliyete sunuyor.”