AMD, süperbilgisayar ligine yükseldi

ABD Savunma Bakanlığı’nın orduya ileri düzey silah tasarlamak için açtığı süper bilgisayar ihalesini IBM kazandı. IBM yeni süperbilgisayarda 64-bit’lik AMD işlemci kullanacak. 1186 bilgisayardan oluşacak yeni bilgisayar Liinux işletim sistemini çalıştıracak.”Stryker” kod adlı bilgisayar ABD Ordusunun Aberdeen Maryland’de bulunan Ordu Araştırma Laboratuvarında kurulacak. Toplam 1.186 IBM Bilgisayarın biraraya gelmesiyle oluşacak olan Stryker’de 2300’ün üzerinde 64-bitlik AMD işlemciler kullanılacak ve Linux işletim sistemi çalışacak. Bu ABD donanmasında çalışan en büyük Linux tabanlı superbilgisayar olarak da kayıtlara geçecek.

Dünyanın en güçlü bilgisayarları sıralamasında ilk 20’ye girmesi beklenen Stryker saniyede 10 milyon matematik işlemi gerçekleşirebilecek. Bu hesaplamaları bir insanın oturup hesap makinesi ile yapmaya kalktığında harcayacağı zaman ise birkaç milyon yıl.

Son olarak Apple Computer savaş uçağı simülasyonları yapacak bir süper bilgisayar için ABD savunma bakanlığı tarafından tercih edilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.