AMD Tabanlı HP Sunucular, Performans Rekorlarını %40’lara varan farklar ile geride bırakıyor

AMD Opteron  6200 Serisi işlemcilere sahip bir HP ProLiant BL465c Gen8 sunucu öbeği, şimdiye kadar ilan edilmiş en yüksek VMmark 2.1 puanına ulaştı ve bir altındaki puanı %40 gibi bir oranla geride bıraktı.  VMmark, platform performansını ve sanallaştırılmış ortamların ölçeklenebilirliğini değerlendirmek için VMware tarafından geliştirilen çoğul sunuculu bir performans ölçüm yazılımı.  62 sanal makineyle elde edilen 59,99 puan, önceki rekor olan 36 sanal makinede 42,79 puana göre performansta %40, sanal makine adedinde %72 artış anlamına geliyor.

HP bu ölçüm için her birinde iki adet 16 çekirdekli AMD Opteron 6278 işlemci çalışan 16 adet HP ProLiant BL465c Gen8 sunucu ile ortalama 31 sanal makine üzerinden toplam 496 sanal makine çalıştırdı ve sanal makine başına maliyet 371 dolar olarak hesaplandı.  Bu derecede performans ve ölçeklenebilirlik, özel ve genel bulut bilişim sistemlerinin temeli olarak yoğun sanallaştırma ortamlarına geçmekte olan bilişim profesyonellerine ideal sanallaştırma platformunu sunuyor.

“Yeni VMware ölçüm sonucu, AMD Opteron işlemcilerin sanallaştırma için ideal olduğunun yeni bir kanıtı,” diyen AMD Sunucular Genel Müdürü Suresh Gopalakrishnan, şöyle devam etti:

“Yüksek çekirdek adedine sahip AMD Opteron 6200 Serisi işlemci kullanan sunucular, sanallaştırılmış bilişim ortamları ve bulut bilişim için mükemmel performans, güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve uygun fiyata verimlilik sunuyor.”

AMD Opteron tabanlı sunucular, rakip çözümlere göre sermaye yatırımı tutarını %30’a kadar azaltırken fiyat/performans oranı bakımından da üstünlük sağlıyor.  Üst düzey sistemler üzerinde daha önce yayınlanan VMmark 2.1 ölçümlerine dayalı bu bulgular, tek bir sunucu rafında 130.000 doların üstünde tasarruf anlamına geliyor ve bilişim sorumlularının yatırım harcamalarını ve toplam sahip olma maliyetini düşürebilmesine imkan veriyor.

AMD, sanallaştırma çözümlerini 12 Ekim’e kadar sürecek VMworld 2012 sırasında Barselona’daki Fira Barcelona Gran Via fuar merkezinde 801 sayılı stantta sergileyecek.

Kapsamlı bir VDI çözümü olarak sergilenen sistemde Dell PowerEdge R815 sunucu ve VMware vSphere ve View yazılımlarına sahip Wyse istemciler kullanılıyor. AMD ayrıca vSphere’ın grafik özelliklerini destekleyen AMD FirePro™ grafik kartlarını, statik bir HP DL385p Gen8 sunucuyu, statik bir SeaMicro SM10000 sunucuyu ve yeni açıklanan SeaMicro SM15000 sistemi için AMD Opteron ve Intel Ivy Bridge modüllerini sergileyecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.