Ana sayfa BT Gündem AMD yazılımda verimlilik için SSE5 ile x86 mimarisini geliştirecek

AMD yazılımda verimlilik için SSE5 ile x86 mimarisini geliştirecek

77
0

AMD, yüksek performansa ihtiyaç duyan uygulamalarda yazılım geliştiricilerin kodları sadeleştirmesini ve daha yüksek verimlilik elde etmesini sağlayacak yeni bir x86 yönerge seti uzantısı olan SSE5 ile x86 mimarisini daha da geliştireceklerini duyurdu. SSE5, geliştiricilere tüketiciler ve kurumlar üzerinde günlük etkisi olan uygulamaların performansını azamiye çıkarmaya yardımcı olan ek kabiliyetler sağlayacak ve bundan yüksek performanslı uygulamalar, çoklu ortam ve güvenlik yazılımları etkilenecek. AMD, SSE5 şartnamesini geliştiricilerin kullanımına açarak, performans açısından yoğun olan bu uygulamaları geliştiren araç sağlayıcıları ve yazılım satıcılarının yeni yönergeleri benimsemelerini hızlandırmayı hedefliyor.“İşlemcilerdeki gelişmeler ve yazılım iyileştirmeleri birlikte ilerleyerek hem tüketicilere hem kurumlara yarar sağlıyor,” diyen AMD Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Hester, şöyle devam etti: “AMD tabanlı sunucular, kişisel bilgisayarlar ve cihazların, yazılımların günlük sorunları daha kolay çözmesini ve günlük deneyimleri zenginleştirmesini sağladığında tasarımlarımızın etkisi daha iyi anlaşılıyor. x86 yönerge setine SSE5 uzantılarını ekleyerek ve şartnameyi bugün kullanıma açarak, AMD’nin ilerlemelerini müşterilerimiz ve son kullanıcılarımız için hayata geçirecek açık ve işbirliğine dönük yazılım yenilikçiliğini destekliyoruz.”Endüstrinin odağı işlemci hızından enerji verimliliğini artırmaya kaydıkça, bir işlemci çekirdeğinde bir saniyede yürütülen yönerge sayısı, sabitlenmeye doğru ilerlemektedir. Dolayısıyla hem yazılım hem donanım sağlayıcılar bilgisayar performansını artırmak için yeni yaklaşımlar aramak zorundadır.
AMD bu süreci hızlandırmaya bir kez daha katkıda bulunuyor ve endüstri genelinde diyalog sağlayıp geribildirim alabilmek için teknik özellikleri yazılım geliştirme çevrelerine açıyor. AMD’nin daha önceki katkıları arasında, 2005 yılında, o tarihte “Pacifica” kod adıyla bilinen AMD Sanallaştırma şartnamesini açıklaması, bu sayede bu teknolojinin ilerlemesine katkıda bulunması sayılabilir. Ayrıca, AMD’nin yakın zamanda açıkladığı Düşük Yüklü Profil teklifi de, yazılım geliştiricilerin çok çekirdekli işlemcilerden daha iyi yararlanabilmesine yönelik tasarlanmıştı. SSE5 şartnamesinin yazılım geliştiricilere erkenden açıklanması, AMD’nin x86 64 bit bilgi işlemin kitleye yayılmasına olanak sağlayan açık işbirliği felsefesinin devamıdır.

“PGI’ın hedefi, geliştirici çevrelere yüksek performanslı, platformlar arası çalışan, üretim kalitesinde sonuç veren paralel düzenleyiciler ve yazılım geliştirme araçları sunmaktır,” diyen The Portland Group yöneticisi Douglas Miles, şöyle konuştu: “Geliştiricilerin SSE5 yönerge setini hızla ve kolayca benimseyerek yüksek performanslı bilgisayarları geliştirmeleri, yazılım uygulamalarının çok çekirdek ve çoklu ortam kapasitelerini artırmaları için AMD ile yakın temas halindeyiz.”