AMD’ye Global İş Birimleri Genel Müdürü

42 yaşındaki Dr. Lisa Su AMD’nin Global İş Birimleri Genel Müdürü oldu.  Lisa Su, CEO Rory Read’in altında görev yapacak.  Bundan önce Freescale Semiconductor’da Ağ ve Çoklu Ortam Genel Müdürü olarak görev yapan Dr. Su, AMD’nin İstemci, Ticari, Grafik, Profesyonel Grafik ve Oyun Konsolu odaklı iş birimlerinin yönetimini üstlenecek.

“Dr. Su’nun yönetime katılması bizim için bir şanstır,” diyen Read, şöyle devam etti: “Yarıiletken sektörünün en saygın ve teknik açıdan bilgili yöneticilerinden biri olarak, en yeni mikroişlemci teknolojilerinin ilerletilmesinde, müşterilerle ilişkiler kurulmasında ve pazar payını büyütürken kurumları yeniden yapılandırmada geniş deneyim sahibidir.”

Dr. Su, AMD’nin ürün çözümlerinde strateji, ürün tanımlama ve işletme planı gibi konuların gözetimini üstlenerek AMD’nin her zaman sektör lideri çözümler geliştirebilmesinden sorumlu olacak.  Ayrıca AMD’nin farklı ürünlerinin özelliklerinden tam yararlanacak bir yazılım ekosistemi geliştirilmesi için yazılım üreticileriyle ortaklıklar kurulmasını da yönetecek.

Dr. Su, Freescale’e 2007 yılında teknolojiden sorumlu yönetici olarak katıldı ve şirketin teknoloji yol haritası ile AR-GE faaliyetlerinin yönetimini üstlendi.

2008 yılında Ağ ve Çoklu Ortam Genel Müdürü oldu ve tümleşik iletişim ve uygulama işlemcileri dalında global strateji, pazarlama, ürün yönetimi ve mühendislik sorumluluklarını üstlendi.  Freescale’deki görevinden önce IBM’de on üç yıl görev yapan Dr. Su, Yarıiletken Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin başkan yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli yöneticilik pozisyonlarında bulundu.  IBM’in öncesinde ise Texas Instruments’ın Yarıiletken Süreç ve Cihaz Merkezi (SPDC) teknik personeli arasında yer alıyordu.

Elektrik mühendisliği üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Massachusetts Institute of Technology’den alan Dr. Su, 2009 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Bursiyeri seçildi.  Kırktan fazla yayına yazar olarak katkıda bulunan Dr. Su, 2002 yılında MIT Technology Review tarafından En İyi 100 Genç Yenilikçi arasında gösterildi.  AMD’deki görevine 3 Ocak 2012’de başlayacak olan Dr. Su, Texas’ın Austin kentinde çalışacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu