Anadolu’dan sevgilerle

Merhaba Değerli BT Dünyası OkurlarıBundan böyle her hafta sizlere BT Dünyası aracılığı ile Anadolu’daki bilişimcileri ve gelişmeleri aktarmaya çalışacağım, özellikle de Eskişehir ilimizi.

Bugüne kadar ülkemizde Bilişim alanında akademik, mesleki, sektörel ve politik birçok gelişmenin sağlanmasında rol almış halen sektörümüzün en büyük ve en etkin Sivil Toplum Örgütü olan Türkiye Bilişim Derneği’nin Eskişehir Şubesi Başkanı olarak görev yapmaktan onur duyduğumu ayrıca burada belirttiğim görüşlerin kişisel görüşlerim olduğunu, TBD yada TBD Eskişehir Şubesi adına yazılmış resmi görüşler olmadığını özellikle belirtmek isterim.

Eskişehir gibi ülkemizin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden birinde bilişim teknolojileri konusunda ve ülkemizin bilgi toplumuna dönüşüm yolunda hizmet veren sanayicilerimizin, akademisyenlerimizin ve tüm bilişim profesyonellerinin başarılı çalışmalarını kendi yorumlarımla da sentezleyerek sizlerle paylaşacağım.

Bildiğiniz üzere Eskişehir, Anadolu’da iki üniversiteyi bir arada bulunduran tek ilimizdir. Eskişehir; Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olmak üzere iki üniversiteye sahip bir eğitim kenti olarak da bilinmektedir.

Konu Eskişehir’den açılmışken hepinizi 10-12 Haziran 2005 tarihlerinde Anemon Hotel/Eskişehir’de Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen Biltek 2005 Uluslararası Bilişim Kongresi’ne davet etmek istiyorum. Biltek 2005 ile ilgili ayrıntılı bilgileri www.biltek2005.org.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Üniversitelerin, bilişim eğitimi ile ilgisi incelendiğinde ise, üniversitelerdeki bilişim eğitiminin bu alanda önemli bir belirleyici nokta ve ülkemizin geleceğine dolaylı olarak değil, direk etkilediği görülmektedir.

Yükseköğretimde bilişim eğitiminin ilk adımı ise maalesef temel bilgisayar okuryazarlığıdır. Maalesef çünkü bu eğitim içeriği daha ilköğretim sürecinde iken verilmelidir.
Son yıllarda altyapısı yeterli olan üniversitelerde YÖK tarafından Enformatik Bölümleri oluşturularak, üniversitedeki öğrencilerin bütünün “Temel Bilgi Teknolojileri” adındaki bir örnek dersi zorunlu olarak almaları sağlanmıştır. Fakat hala gerek öğretim üyesi eksikliğinden gerek kaynak eksikliğinden gerekse laboratuar eksikliğinden dolayı ülkemizde ki tüm öğrenciler bu eğitimden de faydalanamamaktadır.

Eskişehir’deki Anadolu ve Osmangazi Üniversiteleri gerekli yeterliliklerini yerine getirerek başarıyla bütün öğrencilerine bu dersi vermektedirler.
2002-2003 öğretim yılından itibaren bu ders Açıköğretim Fakültesi’nde de uygulamaya konularak, yaygın olarak okunması sağlanmıştır. İçinde bulunduğumuz öğretim yılında AÖF’de bu derse 220.000 öğrenci kayıtlı durumdadır.

Eskişehir bilişim eğitimindeki bu olanakları nedeniyle Türkiye’nin genelinde temel bilişim eğitimi hizmeti veren Türkiye yükseköğretimdeki öğrencilerin üçte birinin temel bilgisayar okuryazarı olmasının sorumluluğunu üstlenen bir il durumundadır.

Temel Bilgi Teknolojileri dersi maalesef üniversitelerimizde ki tüm bölümlerde okutulamamaktadır, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde üniversiteden mezun olan binlerce genç bilgisayarın klavyesine dahi dokunamamıştır.

Buradaki sorun elbette sadece üniversite yönetimlerinin yada Milli Eğitim Bakanlığı’nın değildir ve elbette sadece bilişim eğitimi alanında değil genelde ülkemizin bilişim politikasını ve stratejilerini tam olarak tespit edememiş olmasından kaynaklanmaktadır, en azından Bilişim Şuralarında, E-Dönüşüm eylem planında da belirtilen ihtiyaçların ve yapılması gerekenleri tam olarak yürütebilecek bir mekanizma devletimiz nezhinde oluşturulamamıştır, hepimizin bildiği oluşturulan mevcut mekanizma ise görev yetki alanları ile sınırlı kalmakta ve sorunlara çözüm olamamaktadır.
Buna da şükür diyebiliyoruz, hepimizin bildiği o kurumda görev yapan yöneticiler gerek bilgileri gerekse çalışmaları ile takdir edilmesi gerekiyor fakat sorun kişilerde değil, yetki ve spesifik olarak belirlenememiş bilişim politikalarından kaynaklanmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında bilişim alanında yaşanan en büyük sorunlardan birisi ise doğru kaynak tahsisi, denetimi ve işleyişidir bu konuda ayrıntılı olarak ibret ve başarı örneklerini önümüzdeki haftalarda anlatacağım.

Siz değerli okuyucularımızın yeni yılını en içten dileklerimle kutlar, yeni yılda en az Avrupa Birliği üyeliği konusunda olduğu kadar bilişim alanında da kararlı ve istikrarlı devlet politikalarının belirlenmesi ve ülkemizin geleceğine yön verecek gençleri yetiştiren üniversite yöneticilerin de gerek eğitim gerekse idari boyutta bilinçli kararlar alması dileğiyle

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.