Ana sayfa BT Gündem Anadolu Grubu Samsung’a rakip Hisense’i getirdi

Anadolu Grubu Samsung’a rakip Hisense’i getirdi

147
0

Anadolu Grubu iştiraklerinden Antek Teknoloji’nin elektronik sektöründeki kısa-orta ve uzun vadeli yatırımlarını paylaşmak ve Türk piyasasına Anadolu Grubu güvencesi ile yeni sunulan Hisense markasının tanıtımını gerçekleştirmek amacı ile Swissotel’de gerçekleşen basın toplantısında, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Anadolu Grubu Otomotiv ve Elektronik Grup Başkanı Kamil Eser, Antek Teknoloji Genel Müdürü Serdar Güray, Hisense Grup Başkan Yardımcısı Dr. Lan Lin ve Hisense Avrupa Genel Müdürü Ms. Catherine Fang hazır bulundu. Toplantının başında söz alan Sn. Serdar Güray, konuşmasına Türkiye televizyon pazarıyla ilgili genel bilgi vererek başladı. 2009 yılında 1.100.000 adet olan düz ekran tv pazarının bu sene Ağustos sonu itibariyle 925.000’e ulaştığını belirten Sn. Güray, bu adedin geçen senenin aynı dönemine göre % 36’lık bir artış ifade ettiğini belirtti. Bu artış trendinin yılın son 4 ayında da süreceğini belirten Güray, 2010 yılının 1.500.000 adet düzeyinde kapanacağını öngördüklerini ifade etti. Güray, Hisense markası ile girdikleri düz panel tv pazarında bu yılı ısınma yılı olarak gördüklerini, 2011 için ise hedeflerinin %4’lük pazar payı olduğunu belirtti.

Sn. Serdar Güray’dan sonra söz alan, Dr. Lin ise, konuşmasında 41 yıllık geçmişi olan Hisense’in global stratejisinden bahsederken, Çin’de %15 lik pazar payı ile düz panel televizyonda bir numara olduklarını, aynı zamanda global düz panel televizyon pazarında da %5 lik Pazar payı ile ilk 10 arasında yer aldıklarını belirtti.
2009 yılı toplam cirosu 8.2 milyar $ olan Hisense’in, Avustralya, Avrupa, İsrail ve Amerika’dan sonra Anadolu Grubu ile birlikte Türkiye’de de başarılı olmayı hedeflediklerini ifade eden Dr. Lin, bu hedefle Anadolu Grubu’nun da tecrübesi ile, uzun vadeli bir işbirliğine adım atmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Son olarak söz alan Sn. Tuncay Özilhan ise, Anadolu Grubu olarak farklı sektörlerde faaliyet gösterdiklerini, yakın geçmişte başladıkları Dayanıklı tüketim ve ev elektroniği sektöründeki varlığını devam ettirme arzusu içinde olduklarını ve bu düşünceyle, edindikleri bilgi ve tecrübeyi aktarmak üzere, grubun yeni şirketi olan Antek Teknoloji’yi kurduklarını ifade etti. Sn. Özilhan, her grup şirketinde olduğu gibi, Antek Teknoloji’nin de uzun süreli iş birlikleri hedeflediğini, ortak stratejide buluştukları Hisense International ile de bu sebeple işbirliğine gittiklerini belirtti.