Ana sayfa BT Gündem Anadolu Parsı’ndan ATA’ya saygı

Anadolu Parsı’ndan ATA’ya saygı

125
0

TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde geliştirilen Pardus, yenilenmiş ve geliştirilmiş yeni sürümünün betasını “ATA” kod adıyla Atatürk’ün ölüm yıldönümünde kullanıcıların beğenisine sundu.Geçtiğimiz yılın 26 Aralık’ından bugüne dek sürdürülen çalışmalarda, kararlı sürüm öncesinde en önemli durağa, “beta” aşamasına gelindi. Pardus’un yenilenen arayüz ve geliştirilmiş özelliklerine sahip olacak olan bu sürüm, yeni dağıtımın ulaştığı noktayı sergilemesi açısından bir “ön gösterim” niteliği taşıyor.

Pardus’un yeni ve güncelleştirilmiş “ATA” kod adlı beta sürümü, 10 Kasım akşamı itibariyle internet üzerinden indirilebiliyor.

Pardus “ATA” sürümünde ne yenilikler var?

Pardus’un yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre artık çok daha hızlı açılıyor.

Pardus paket yöneticisi PiSi’de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar. PiSi’nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı.

Görsel unsurları ve pek çok bileşeni güncellenen ve kararlılığı artan Pardus’un bu yeni beta sürümü, kullanıcılardan gelen hata girdileri ve önerilerle kararlı sürüme doğru gelişimine devam edecek.

Pardus “ATA”, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor.