Ana sayfa BT Gündem Anel Grup KKTC’ye güneş enerjisi santralı kuracak

Anel Grup KKTC’ye güneş enerjisi santralı kuracak

94
0

Güneş enerjisi sistemleri konusunda Türkiye’nin öncü kuruluşu Anel Grup, AB Fonu desteğiyle KKTC’de kurulacak olan “Güneş Enerjisi Santrali” ihalesini kazanarak bu sektördeki başarısını uluslararası alana taşıdı.Güneş modülleri üretimi ve güneş santrali kurulumu çalışmalarıyla sektörde önemli bir oyuncu olarak görülen Anel Grup, KKTC’de kurulacak ilk güneş santrali ihalesini almayı başardı.

İhale Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) tarafından bu yılın haziran ayında ihaleye çıkarılan 1,26 MW boyutundaki güneş santrali ihalesinde, en iyi fiyatı veren ve teknik yeterliliği sağlayabilecek şirket olarak, Anel Telekomünikasyon Elektronik Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.’yi (Aneltech), uygun gördü.

İhale Komisyonu, tamamı AB tarafından finanse edilen ve hibe olarak KKTC elektrik işletmelerine devredilecek olan santralin yapım işini Aneltech’e verildiğini duyurdu.

Aneltech tarafından Kıbrıs Adası’nda kurulacak olan santral, Akdeniz havzasının en büyük güneş enerjisi santrali olma özelliğine de sahip olacak.

AB tarafından özel vergi muafiyetlerinin sağlandığı proje toplam 3,77 M€ kontrat büyüklüğündeki proje, bir Türk firmasının, şu ana kadar projelendirip kuracağı en büyük boyuttaki güneş enerjisi santrali özelliğine sahip olacak.

1,26 MW kurulu güçteki santral, yıllık 2 GWh üretim yapacak ve adanın özellikle yaz mevsiminde elektriğin çok kullanıldığı gündüz saatlerinde oluşan elektrik kesintilerini ortadan kaldıracak. Santralin inşaatına Ocak 2010’da başlanacak ve 400 gün içerisinde tamamlanacak.