Ankara’ya 5G için mükemmeliyet merkezi

Türk Telekom’un teknoloji şirketi Argela, Türkiye’deki ilk 5G Mükemmeliyet Merkezi’ni Ankara ODTÜ Teknokent’te açtı. Merkezde üzerinde çalışılan 5G teknolojileri sergilenecek. Türk Telekom’un ODTÜ Teknokent’te yer alan binasındaki 5G Mükemmeliyet Merkezi, Argela’nın 200 kişilik ekibiyle 5 yıldan uzun süredir devam eden Ar-Ge çalışmalarını kamuoyuyla paylaşmak üzere açıldı.   Açılışı Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın katımıyla gerçekleştirilenm erkez, başta 5G teknolojileri olmak üzere milli çalışmaların elle tutulur, gözle görülür bir şekilde gerçek sistemler üzerinde test edildiği, çalıştığı ve sergilendiği bir ortam olarak tasarlandı.
Merkez, faaliyetlerini, Argela mühendislerinin yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve 13 üniversiteden 30 öğretim üyesinin katkısıyla geliştirmeye devam etmeyi hedefliyor.
Merkezde geliştirilen ve üzerinde çalışılan 5G projelerinin uygulamaya hazır hale gelmesi için 5G’nin hayata geçmesini bekleme gereksinimi de bulunmuyor.
Merkezde sergilenecek ve üzerinde çalışılan projeler şöyle:               
Entegre Kamu İletişim Platformu (EKİP), ulusal ve yerli Whatsapp projesi olarak nitelendirilen bu projeyle yüksek güvenlik ihtiyacı içinde olan kamu kurumları kendi içlerinde yüksek güvenlikli olarak iletişim kuruyor.
Milli Ağ Teknolojileri (MİLAT), siber güvenlik ve milli ağ altyapısı, şebekedeki her bit ve baytın tam kontrolünü sağlıyor.
Dünyada örnek gösterilen ödüllü milli 5G teknolojisi ProgRAN (5G teknolojisi), geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu