Anonymous BTK sitesine sızdı kullanıcı bilgilerini açığa çıkardı

Anonymous isimli gruba bağlı hareket eden internet hackerları “Operation Digiturk” ismini verdiği saldırı ile BTK’nın Tüketici İhbar Sayfasına sızdı. Tüketici verilerini açığa çıkardı. Saldırının 25-28 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen “Siber Güvenlik Tatbikatı”ndan hemen sonra gelmesi de işin trajikomik tarafı. Tatbikatta kamu kurum ve kuruluşlarından testi geçebilen iki kurumdan birisi de BTK’ydı.

Güvenlik tatbikatında TÜBİTAK ile birlikte BTK tatbikatı geçebilen iki kamu kuruluşu olmayı başarmıştı!…

Saldırı hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilileri resmi bir açıklama yapmayı değerlendirdiklerini, bu açıklama yapıldığı takdirde kamuoyu ile paylaşılacağının altını çizdi.

BTK yetkilileri de BTDUNYASI.net’in konu hakkındaki bilgilerini doğrulayarak bu olayan bir “HACK” “HAKLAMA” olayı olmadığını “LEAK” yani “SIZINTI” olayı olduğunu belirterek sadece ve sadece BTK’nın Tüketici Şikayetleri sayfasına sızıldığını ve buradaki ihbar ve şikayette bulunan kullanıcı bilgilerinin açığa çıkartıldığını belirttiler. Sızıntıda saldırganların eline geçen diğer bir veri ise Türkiye’de faaliyet gösteren tüm operatörlerin BTK sitesine giriş için kullandığı kullancı adı ve şifre bilgileri.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, daha önce Vodafone, TTNET, Turkcell gibi operatörlere kullanıcılarının bilgi güvenliğini sağlayamadığı gerekçesi ile bir önceki yıl cirolarının 10 binde birine kadar cezalar kesmişti.

Kendi sitesinde tüketicilerin verilerinin güvenliğini sağlayamayan ve bu sebeple düzenleyici ve denetleyici olduğu pazardaki kurumlara ceza kesen kuruma kimin, ne kadar ceza keseceği ise meçhul…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu