Apple, iPhone’un 10’uncu yılını, iPhoneX ile geçiştirdi

Apple, her yıl eylül ayında yapmış olduğu yeni iPhone duyurusunu, sadece tek bir model, iPhone X ile geçiştirdi. Teknik olarak, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve sim kartlı yeni iWatch da duyurulmuş olsa da bu ürünler, sadece işlemcisi değiştirilmiş bir önceki versiyonların aynısı.Yine büyük beklentiler ile aylardan beri konuşulan, Apple’ın yeni iPhone duyurusu 12 Eylül Salı günü, şirketin genel merkezi, ABD Silikon Vadisi’nde gerçekleştirildi. Beklenildiği üzere hiçbir sürpriz açıklama olmadı. Yeni nesil saat, mevcut iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ürünlerinin işlemcisi değiştirilerek (bir de kablosuz şarj özelliği eklenmiş) iPhone 8 ve iPhone 8 Plus isimleri adı altında yeniden satışa sunulması, IOS 11, ANİMOJİ adı verilen hareketli emojiler ve önümüzdeki 10 yılda akıllı telefonların kullanımını benzersiz şekilde değiştireceği iddia edilen-iPhone’un 10’uncu yılına özel- çerçevesiz ekrandan oluşan iPhone X. Bence Apple, 10’uncu yılını, sadece tek bir ürün, iPhone X duyurarak geçiştirdi.Yukarıda da belirttim. iPhone 7 ile iPhone 8, iPhone 7 Plus ile iPhone 8 Plus arasında sadece işlemci ve kablosuz şarj özelliği farkları var. Yani eski ürünler, biraz modifiye ile yeni bir isim ile satışa sunuluyor. Apple’ın resmi sitesine girerek ürünlerin, resmi kıyaslama tablolarına bakabilirsiniz. Ebatlarındaki milimetrik farklar ve ağırlığındaki yüzde 1’lik farklar dışında söylediğimin dışında bir fark yok. Kısaca, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcılarının, iPhone 8 veya iPhone 8 Plus alarak paralarını sokağa atmalarına hiç gerek yok. Tek bir istisnası var bu işin. Malum, kulaklık girişi değiştirilmişti iPhone 7 serisinde. Şarj edilen “lightning” girişinden kulaklığınızla müzik dinliyor, sesli video izleyebiliyordunuz. İşte kulaklıkla bu eğlenceyi yaşayanlar, ancak telefonlarını şarj ederken bu eğlenceden mahrum kalanlar için mantıklı bir seçenek yeni telefon satın almak. Bunun için o kadar para vermeye değer mi? Herkesin kendi bileceği iş. Zevkler ve renkler tartışılmaz.
iPhone X – iPhone 10
Geleceğin akıllı telefonu, önümüzdeki 10 yıl boyunca akıllı telefonların standardını belirleyecek yeni akımın öncüsü, iddiaları ile tanıtılan iPhone X, Apple’ın etkinlikte duyurduğu tek “YENİ” üründü bence. 10 yıl önce, dokunmatik ekran, kullanım rahatlığı, uygulamalar ile elinizdeki cep telefonunu çeşitli fonksiyonlar içeren başka cihazlara dönüştürme öncülüğüne imza atan Apple, bence tek bir yeni ürün ile bu inanılmaz değişimin 10’uncu yılını öylesine geçiştirdi.
Çerçevesiz, 5.8 inç ekran büyüklüğünde, üzerinde tuş dahi bulunmayan, yüz tanıma teknolojisine sahip, portre selfie çekme özelliğine ve 4K HDR video oynatma özelliğine ve animoji olanağı tanıyan yeni telefon.
Fiyatı da beklenildiği gibi 1.000 dolar seviyesinde.
Büyük yenilik olarak duyurulan FaceID-yüz tanıma teknolojisi- daha önce diğer akıllı telefon üreticileri tarafından kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Asıl büyük yenilik, yüz tanıma teknolojisinin Apple standartları ile daha geliştirilmiş olması.
Yüz tanıma bir tehdit mi? 
Tanıtımın yapıldığı sırada, yeni duyurulan ürünler ve özellikler ile ilgili pek çok hesabı aynı anda takip ediyordum. Ürünlerin başarısızlığından tutun, devrim olarak niteleyene kadar, fiyat tartışmalarından, getirilen gereksiz yeniliklere pek çok yorum yapıldı.
En ilginç yorum ise bana göre Kevin Mitnick’in twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu yorumdu. FaceID teknolojisi üzerinden yola çıkan Mitnick “Güzel. Şimdi Apple, yüz biyometriğiniz ve eşleşen telefonların bilgilerini NSA’a iletebilecek” eleştirisini yöneltti. NSA, National Security Agency yani ABD’nun Ulusal Güvenlik Ajansı. CIA’den, FBI’dan çok daha yetkili bir kurum.
Kevin Mitnick ismini bilmeyenler için de bir hatırlatma yapalım. Dünyanın ilk bilgisayar korsanlarından. Hatta yakalanarak cezaya çarptırılan ilk bilgisayar korsanı. 1995’te yakalandı. Uzun yıllar hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra, uzun bir süre, hesap makinesine bile dokunması yasaklandı. İnternete girmesinin, bilgisayar olan bir ortamda dahi bulunmasının da yasaklandığını hatırlatırım. O kadar tehlikeli bir bilgisayar korsanı. Bugünlerde, siber güvenlik danışmanlığı yapıyor. Çeşitli konferanslar veriyor. Kendisi hakkında çekilmiş olan “Takedown” isimli bir film de mevcut.
Eleştriyi yapanın, eleştiride dikkat çektiği NSA’i ve Apple’ın yüz tanıma teknolojisinin ne kadar gelişmiş bir biyometrik silah olduğunu birleştirdiğimizde, şahsen beni korkutan bir tablo ile karşı karşıyayız. İstihbahrat örgütleri, yüz tanıma teknolojisi ile tüm yüz haritası çıkartılan birisini, güvenlik kameraları ile her yerde takip edebilir. Tabii ki bu teknolojinin ‘back office’ uygulamasının da, iPhone X standartlarına yükseltilmesi gerekiyor. Yine “özel haklar – kamu güvenliği” tartışması alevlenecek gibi gözüküyor.
Benim aklıma gelen başka bir tehdidi de sizinle paylaşmak isterim. Sadece yüzümüzü göstererek, finansal işlemleri gerçekleştirebileceğimiz bir altyapı sağlayan bu teknoloji, gaspçılığı tetikler mi? Birisinin on-line varlıklarını, para, bilgi, e-posta, fotoğraf vs. eline geçirmek isteyen kötü kişilerin ihtiyacı olan tek şey, gasp edilecek kişinin yüzü ve telefonu.
Bence Tim Cook, iPhone X’in geleceğin 10 yılını şekillendirecek akıllı telefon tanımlaması biraz haklı. Ancak, şekillendireceği sadece akıllı telefon teknolojisi değil, güvenlik ve kişisel hak ve hürriyetler ile istihbahrat örgütleri ve insanların arasındaki ilişki.
Yeni modeller, fiyatlar, satış tarihleri
Bu konulara hiç girmeyeceğim. Zaten tüm yayınlarda bu konular hakkında detaylı bilgiler mevcut. Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak, fiyatı ne olacak?
Açın herhangi bir teknoloji sitesini veya günlük gazete internet sayfasını, ulaşırsınız detaylara.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.