Ana sayfa BT Gündem Apple Türkiye’de Safari ile avlandı!..

Apple Türkiye’de Safari ile avlandı!..

107
0

Apple’ın Macintosh, iPod, ve iPhone gibi ürünlerinde internet tarayıcısı olarak kullandığı ‘Safari’ adlı yazılım programı nedeniyle mahkemelik oldu. Safari programının 2007’de Türk Patent Enstitüsü’nden patentini alan Gözen Optik Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited adlı Türk şirketi, dünya devi Apple’ın izin almadan ‘Safari’ programını Türkiye’deki ürünlerinde kullandığı gerekçesiyle yargıya başvurdu. Gözen Optik avukatı Ceyda Çelik aracılığıyla, bu ürünlerin satışını yapan şirketlere de satışın durdurulması için noter kanalıyla ihtar çekti. AKŞAM’a konuşan Avukat Çelik, ‘Safari’ adlı programın tescil hakkının dünya genelinde faaliyet gösteren Apple firması tarafından 49 ülkede satın alındığını, Türkiye’de ise bu ürünün marka tescilinin Gözen Optik şirketinde bulunduğunu söyledi. TOPLATMA TALEP ETTİ
Apple’ın 3-4 ay önce Gözen Optik’e başvurarak ‘Safari’ programının tescilinin ücretsiz olarak kendilerine devredilmesini istediğini belirten Çelik, ancak bu talebin Gözen Optik tarafından kabul edilmediğini savundu. Apple’ın, bu gelişmeye rağmen hukuka aykırı şekilde ‘Safari’ programını Türkiye’de kullandığını ileri süren Avukat Çelik, Apple ürünlerinin satışını yapan yetkili satıcılara ürünlerin toplatılması için noter kanalıyla ihtar gönderdiklerini söyledi. Çelik, ayrıca mahkemeye başvurarak ‘ürünlerin toplatılması’ talebinde bulunacaklarını da ifade etti. Apple firması ile Gözen Optik arasında, ‘Safari’ markasının kullanım hakkına ilişkin davanın İstanbul’da devam ettiğini de vurgulayan Avukat Ceyda Çelik, ‘Marka tecavüzünün ortadan kalkması ve mağduriyetin giderilmesi için resmi ihtarlarımızı firmanın Türkiye’deki tüm yetkili satıcılarına gönderdik. Apple firması birçok dünya ülkesinde Safari’nin tescilini almış olmasına rağmen Türkiye’de çıkış tarihi itibarıyla Marka ve Tescil Kanunu’nu ihlal etmiştir. Safari yazılım programının müvekkilimize ait olan tescil hakkını bedelsiz almak istemiş, bunu başaramayınca da hukuku ve yasaları çiğnemiştir’ dedi.

TCELL’e ulaşan ihtarname yok.

Turkcell yetkilileri ise Gözen Optik’in böyle bir iddiası oldğunu, ancak kendilerine bir ihtarname ulaşmadığının altını çizerek “Konu Apple nezdinde takip ediliyor. Bizim şuan için iPhone satışlarını durdurmak gibi bir kararımız” bulunmuyor açıklamasını yaptılar.