Apple, yükseklere alıştı!..

Apple, Amerikan Ordusu ile süperbilgisayar anlaşmasına imza attı. Amerikan Ordusu, Apple tarafından hazırlanacak ve her biri çift işlemciden oluşan 1566 adet Xserve’in gücünü kullanacak süperbilgisayar Mach 5’i aerodinamik ve hipersonik uçak modelleme amacıyla kullanacak. Mach 5, saniyede 25 Teraflop’luk işlem kapasitesi ile dünyanın en güçlü ikinci süperbilgisayarı olacak.Colsa Corporation tarafından üretilecek Mach 5’in maliyeti 5.8 milyon Amerikan Doları. Amerikan Ordusu Araştırma ve Geliştirme Komutanlığı’na bağlı AMRDEC (Havacılık ve Silah Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Merkezi-Aviation and Missile Research, Development and Engineering Center) tarafından kullanılacak Mach 5’in sonbahar sonuna kadar hazır olması planlanıyor.

Mach 5’i üretecek Colsa Corporation’ın Başkan Yardımcısı Dr. Anthony Di Rienzo “Top500 süperbilgisayar sıralamasında 2. sırayı alacak Mach 5’in kainat üzerindeki en güçlü süperbilgisayarlardan birisi olmasını umuyoruz. Kasım 2003’te açıklanan Top 500 süperbilgisayar listesine göre, Japonların Earth Simulator bilgisayarı ilk sırada yer alıyor. 350 milyon USD’ye mal olan Earth Simulator’ın yüzde 2’sinden bile ucuza mal olan Mach 5 hizmete girdiğinde bu listede ikinci sırada yer alacak” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.