Ana sayfa BT Gündem Arabağlantı ücretleri düşünce refahımız 2.5 milyar Sterlin artabilir

Arabağlantı ücretleri düşünce refahımız 2.5 milyar Sterlin artabilir

154
0

Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan, arabağlantı ücretlerinin düşürülmesi ve bu uygulamanın tüketicilere sağladığı fayda konusunda değerlendirmede bulundu. Boysan; “BTK’nın, işletmecilerin birbirlerine ödedikleri toptan ücretlerin düşürülmesine yönelik uygulamaya koyduğu bu kararının, sektörde rekabetin teşvik edilmesi bakımından büyük önem taşıdığını Avea olarak her fırsatta dile getirdik. Aynı zamanda bu durumun, tüketicilerin daha uygun fiyatlarla hizmet almaları anlamına geldiğinin de sürekli altını çizdik. Takip ettiğimiz dünya çapındaki akademik çalışmalar da gösteriyor ki, arabağlantı ücretlerinde yapılan düzenlemeler tüketicilerin yanı sıra toplumsal refaha da ciddi fayda sağlıyor” dedi.

Bu durumun, global ölçekte örnekleri olduğuna değinen Boysan, regülasyon ekonomisi alanında çalışmalar yapan ve son dönemde özellikle telekomünikasyon konusunda başarılı çalışmaları bulunan Lizbon Nova Üniversitesi’nden ünlü akademisyen Doç. Dr. Steffen Hoernig ile Market Analysis Ltd. araştırma şirketinden David Harbord’ın, AB telekomünikasyon sektörünün önde gelen gündem maddelerinden biri olan arabağlantı ücretlerinin düşürülmesinin etkilerini inceledikleri akademik çalışmayı örnek gösterdi. Boysan, “AB üye ülkelerinde arabağlantı ücretlerinin gerçek maliyetler seviyesine düşürülmesi yönünde, buna benzer çalışmalar devam ediyor. Avrupa Komisyonu tavsiye kararına uygun olarak arabağlantı ücretlerinin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 1-2 avro-sent seviyelerine düşürülmesine yönelik somut adımlar atılıyor” dedi.

Kadir Boysan şöyle devam etti: “Görüldüğü üzere bu ve benzeri düzenlemeler tüm dünyada rekabeti daha sağlam temellere oturtuyor; bununla birlikte tüketiciye, topluma ve işletmeciye önemli faydalar da sağlıyor..”

ARAŞTIRMA NEYİ SÖYLÜYOR?

Lizbon Nova Üniversitesi’nden Doç.Dr. Steffen Hoernig ile Market Analysis Ltd. araştırma şirketinden David Harbord’ın çalışmasında arabağlantı ücretlerinin düşürülmesinin toplumsal refah, tüketici faydası ve işletmecilerin kârları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu gösteriliyor. İngiltere’deki telekomünikasyon sektörü verileri kullanılarak yapılan çalışmada, abonelerin arama yapmanın yanı sıra aranmaktan elde ettikleri fayda da göz önünde bulunduruluyor ve bu sayede çok daha gerçekçi bir model yaratılıyor. Çalışmanın neticesi olarak, arabağlantı ücretlerinin düşürülmesinin toplam refahı yıllık 2,5 milyar Sterline kadar artırabileceği gösteriliyor.

Avrupa Komisyon’unun tavsiye kararını destekler nitelikteki bu çalışmayla, arabağlantı ücretlerinin düşürülmesinin uzun ve orta vadede mobil pazardaki rekabeti ve refahı artıracağı gösteriliyor. Çalışmada ayrıca düşük arabağlantı ücretlerine geçiş yapılmasının diğer aboneler tarafından aranmanın daha çok önem taşıdığı pazarlarda en yüksek faydayı sağladığı görülüyor.