Ana sayfa BT Gündem Arabağlantı ücretlerinde değişiklik öngörülmüyor

Arabağlantı ücretlerinde değişiklik öngörülmüyor

92
0

Turkcell, Vodafone ve Avea yeni yıla ilişkin referans arabağlantı tekliflerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bildirdi. Operatörlerin yeni teklifleri mayıs ayında yürürlüğe giren fiyatlarla bir farklılık göstermiyor. Mayıs ayında arabağlantı fiyatları mobil görüşmelerde yüzde 30 oranında düşürülmüş, sabit hatlarda ise aynı bırakılmıştı. Turkcell, diğer operatörlerden aldığı arabağlantı ücretinin dakikasının konuşmada 6.55 kuruşta, kısa mesajdan ise 1.70 kuruşta kalmasını teklif etti. Vodafone ücretin dakikasının konuşmada 6.75 kuruş, kısa mesaj da 1.73 kuruşta kalmasını isterken, Avea da konuşmada dakikasının 7.75 ve kısa mesajda 1.87 kuruşta kalmasını önerdi.

Avrupa Birliği son aldığı karar ile yıl başında ortalama 8 euro cent olan arabağlantı ücretlerinin 2011 yılı sonuna kadar 5 euro cent dolayını düşürülmesini uzun vadede ise arabağlantı ücretlerinin sıfırlanması gerektiğini öngörüyor.

Mayıs 2009’da AB isteği üzerine Türkiye’de mobil arabağlantı ücretleri düşürülmüş AB ortalamasının altına çekilmişti. Sabit hatlarda ise AB’nin mevcut rakamlarının üstünde bulunmasına karşılık fiyatlarda herhangi bir değişiklik yapılmamıştı.

Mobil arabağlantı ücretlerinin düşürülmesi ile birlikte operatörler her yöne sınırsız tarife paketlerini devreye sokabilmiş, bunun karşılığında mobil telefon görüşmelerindeki trafik yüzde 37 dolayında artış göstermişti.