Ana sayfa BT Gündem Arçelik SAP’yi güncellerken platformunu da değiştirdi

Arçelik SAP’yi güncellerken platformunu da değiştirdi

284
0

Arçelik, bünyesine kattığı yeni markalar ile küresel operasyonlarına hız verirken, teknoloji altyapısını da büyük bir projeyle yeniliyor. HP, Intel, Microsoft ve SAP gibi dünya markalarının sinerji yarattığı proje kapsamında Arçelik, çalışanlarına hizmet veren kurumsal kaynak planlama yazılımı SAP’yi bir üst sürüme taşırken Microsoft Uygulama Platformu’nu tercih ederek, sistem altyapısında radikal bir performans artışı ve önemli maliyet avantajları sağladı. Arçelik altyapı projesi, 17 Kasım 2009, Salı günü Boğaziçi’nin seçkin mekanı Les Ottomans’da düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda sırasıyla Arçelik Bilişim Teknolojileri Direktörü Ahmet İhsan Ceylan, HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Koç Sistem Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok, Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan ve SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker birer konuşma yaptılar. Dört ülkeye yayılmış 12 üretim tesisi ile merkezi İstanbul’da bulunan Arçelik, dünya çapında 18,000 çalışanla 100’ü aşkın ülkede ürün ve hizmet sunuyor. SAP’nin 6.0 sürümüne geçiş yapmaya karar veren Arçelik, yeni altyapısında Intel Itanium işlemcili HP Integrity sunucular üzerinde çalışan Windows Server 2008 ortamında Microsoft SQL Server 2008 ilişkisel veritabanı yönetim yazılımlarını kullanmaya karar verdi.
Ekonomik, hızlı ve yüksek performanslı çözümler
Arçelik, Intel Itanium işlemciler kullanan HP Integrity sunucular üzerinde koşan Microsoft Uygulama Platformu sayesinde yatırımın geri dönüşü anlamında daha ekonomik bir seçenek ile hızlı sistem yanıt süreleri ve veri yedeklenmesi anlamında üç kat daha yüksek performans sunan bir platformu tercih etmiş oldu.

Şu anda kurumsal kaynak planlama yazılımının ve veri gerektiren her türlü uygulamanın kalbi olan Microsoft SQL Server, taşıdığı ve yönettiği 5 TB’lık bilgi yükünün yanı sıra tek oturumda aynı anda 1.000 kişiye veri yazma ve okuma hizmeti vererek Arçelik bilgi çalışanlarının ihtiyaçlarına anında cevap veriyor.
Artan performans ve düşük toplam satın alma maliyeti
Arçelik Bilişim Teknolojileri Direktörü Ahmet İhsan Ceylan, bunun sadece bir uygulama güncelleme projesi olmadığını, kurumun dinamik hedefleri ile uyumlu bir altyapı ihtiyacının gündeme geldiğini anlatarak şu bilgileri verdi:
“Son yıllarda uluslararası açılımları hızlanan Arçelik, özellikle yurtdışında şirketler satın almaya ve üretim merkezleri kurmaya başlayınca bu temponun zamanla giderek hızlanacağını gördük. SAP kullanmaya başladıktan bugüne kadar yaklaşık 20’den fazla şirketle ya birleştik veya bir kısmını satın aldık. Şu anda dört ayrı ülkede üretim tesislerimiz var. Şirketin bu esnek ve atak yapısına cevap veren performanslı bir altyapıya ihtiyaç duyuyorduk. Özellikle donanım ve veritabanı tarafında ciddi arayışlarımız, ortaya çıkan tekliflerle şekillenmeye başladı. Gerek performans, gerekse toplam sahip olma maliyeti açısından en uygun çözüm noktasında buluştuğumuzu düşünüyorum. Titiz bir eleme ve büyük bir işbirliği ile ortaya çıkan bu proje sayesinde dünyanın önde gelen teknoloji markaları, Türkiye’nin lider markası Arçelik çatısı altında bir araya geldi. Projeden hedeflediğimiz faydaların çok önemli ve birçok açıdan diğer kurumlara örnek olacak nitelikte olduğu kanısındayım.”
Esnek, güvenilir ve kolay yönetilebilen teknoloji altyapısı
Bu önemli yatırımda Microsoft işletim sistemi ve veritabanı yazılımları HP sunucular üzerinde çalışıyor. HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, proje hakkında şunları söyledi:
“Büyüme ve ürün portföyünü genişletmekte olan Arçelik’in, iş başarısını koruyabilmesi için daha güçlü bir BT altyapısı üzerinde yüksek performansta çalışan iş uygulamalarına gereksinimi vardı. HP, SAP konusunda Türkiye’deki yerel yetkinliği ile SAP 6.0 versiyonunu Microsoft işletim sistemiyle geleceğe yönelik esnek, güvenilir ve yönetimi kolay bir altyapı üzerine taşıyarak Arçelik’in yeni sistemlere geçişteki zaman kaybını ciddi miktarda azaltmıştır. Arçelik’in güncel SAP uygulamaları, HP Integrity ve Proliant Sunucu altyapısı üzerine merkezi bir altyapıya taşınarak iş kullanıcılarının esnek bir biçimde farklı iş uygulamalarına erişebilmesi sağlanmıştır.  Arçelik’in HP ile çalışmayı seçmesinde, maliyet etkinliği ve performans artışı dışındaki en önemli etken,  HP’nin SAP konusundaki deneyimi ve BT danışmanlığı alanındaki uzmanlığı olmuştur.”
Az enerji tüketimi, yüksek performans
Arçelik toplantısında konuşan Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem ise “Intel Turkiye olarak kurumsal dünya için çok heyecan verici olduğunu düşündüğümüz ve Arçelik’e geri dönüşünü net olarak gözlemleyebildiğimiz bu kurumsal projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diyerek proje hakkındaki düşüncelerini şöyle paylaştı:

“Intel olarak değerli iş ortaklarımız Microsoft-HP ve SAP firmalarının yanında bu projede kritik iş sistemleri için geliştirdiğimiz Intel Itanium 2 işlemcili ve Intel Xeon 4 çekirdekli işlemci platformları ile yer alıyoruz. 2010’un ilk çeyreğinde çıkaracağımız yeni 4 çekirdekli Intel Itanium işlemcili platformlar sayesinde daha fazla performans sağlamanın yanı sıra daha az enerji tüketimi ve diğer birçok yenilikle beraber kurumların kritik iş sistemlerine sağlayacağımız katkının daha da artacağını söyleyebiliriz. Xeon tarafında ise 2010’un ilk çeyreğinde çıkacak 8 çekirdekli Intel Xeon 7500 tabanlı sistemlerle x86 dünyasında devrim niteliğinde yeniliklerin geleceğini belirtmekte fayda var. Arçelik projesinin Intel mimarisine taşınmasında yurt içi ve yurt dışındaki ilgili Intel grupları kaynakları ile birlikte çalışarak onları da Türkiye’deki bu önemli kurumsal projeye dahil ettiğimizi vurgulamak isterim.”
7/24 hizmet veren altyapı
Arçelik’teki SAP sisteminin bakım ve destek hizmetlerini Türkiye’nin önde gelen dış kaynak firması Koç Sistem veriyor. BT altyapısının yeniden yapılandırılması aşamasında projeye katkıda bulunduklarını ifade eden Koç Sistem Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok sözlerine şöyle devam etti:
“Arçelik SAP sistemlerinin 7/24 bakım ve desteği, sistem odası ve teknoloji altyapı yönetimi, SAP uygulama yönetim hizmeti KoçSistem tarafından sağlanmaktadır. SAP re-platforming projesi sürecinde KoçSistem, 64 yıllık tecrübesi, uzman danışman kaynağı ve farklı platformlardaki bilgi birikimi ile projenin her adımınında, kusursuz organizasyon, planlama ve operasyon anlayışı ile bütün bir sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağladı. KoçSistem’in sistem entegrasyonu yetkinliği çatısı altında farklı firmaların ilgili tüm kaynakları ile oluşturduğu kompozisyon, bu firmalarımızın da katkısıyla belli bir koordinasyon içerisinde hayata geçirildi. Yeni platform üzerindeki sistemler şu anda sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve yine KoçSistem’in deneyimli ekibi tarafından yönetilmektedir. Projede yer alan tüm partilere değerli katkılarından dolayı tekrar teşekkür ederiz.”
 
Hesaplı ve esnek bir seçim
Arçelik projesinde ortaya çıkan faydalar hakkında bilgi veren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan şunları söyledi:
“Arçelik’te gerçekleşen altyapı projesi Türkiye açısından olduğu kadar dünya açısından da önemli bir başarı öyküsüdür. Microsoft Uygulama Platformu’na geçiş sorunsuz ve bir hafta sonu gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi. Toplam sahip olma maliyeti açısından Microsoft Uygulama Platformu diğer tekliflere göre ciddi oranda avantajlıydı. Dolayısıyla Arçelik, Microsoft Uygulama Platformu ile yatırımın geri dönüşü anlamında daha ekonomik bir seçenek ile sistem yanıt süreleri ve veri yedeklenmesi anlamında üç kat daha yüksek performans sunan bir sistemi tercih etmiş oldu. Microsoft teknolojileri, hangi ölçekte olursa olsun, kurumların her türlü altyapı ve uygulama ihtiyaçlarına cevap verebilmenin ötesinde sunduğu yüksek güvenlik özellikleri ile endüstri standartlarına uygunluğu ve endüstrinin bilinen tüm uygulamalarıyla uyumlu yapısı sayesinde çağımızın önemli bir gerçeği olan açıklık ve birlikte çalışabilirlik kavramlarını desteklemektedir.”

Arçelik yenilikçi bir firma
Arçelik’te kurumsal kaynak planlama yazılımının güncellenmesi ile başlayan projeyi değerlendiren SAP Türkiye Genel Müdürü Cem Yeker ise iki kurumun işbirliği hakkında şunları söyledi:
“Türkiye beyaz ve kahverengi eşya sektörünün lideri, Avrupa’nın ise bu alandaki üçüncü büyük firması Arçelik ile dünyanın en büyük kurumsal iş yazılımı firmalarından SAP’nin iş birliği 10. yılını dolduruyor. Arçelik, üretimini ve iş süreçlerini yönetirken her zaman en ileri teknolojiyi kullanan, bu yönü ile SAP camiası içinde örnek gösterilen bir şirkettir. Arçelik, SAP çözümlerini sadece Türkiye’deki fabrikalarında değil, yurt dışındaki şirketlerinde de kullanmaktadır. SAP, bundan sonra da Arçelik’in gelişen ihtiyaçları paralelinde, en iyi iş uygulamalarını Arçelik’in kullanımına sunmaya devam edecektir”.