Arçelik, yazarkasa ve POS’tan yeni şirketi Token ile dönüşecek

Arçelik, şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan WAT Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Token Finansal Teknolojiler adında iki yeni şirket kurdu. Arçelik, Token Finansal Teknolojiler şirketi ile yeni nesil ödeme sistemleri alanında yakaladığı başarıları daha da yukarıya taşımayı amaçlıyor. Token Finansal Teknolojiler, alışveriş deneyimi ve müşteri alışkanlıkları dönüşürken, geleceğin perakende ve ödeme servislerine odaklanacak. Şirket, yazılım bazlı perakendecilik ve ödeme alanlarında katma değerli çözümler geliştirmeyi hedefliyor.Şirket bundan sonra endüstriyel motor konusundaki faaliyetlerini de WAT Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. çatısı altında toplayacak. Yeni şirket ile birlikte mevcut motor üretimi ve satışıyla sınırlı iş modelinin, endüstriyel sistem çözüm sağlayıcısı bir modele dönüştürülmesi hedefleniyor. WAT Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin öncelikli alanları; mevcut ürün gamının genişletilmesinin yanı sıra, savunma sanayi, elektromobilite ve endüstriyel servo motor pazar ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmak olacak.
Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu konuyla ilgili açıklamasında, “Ana faaliyet alanımızı güçlendirmeye ve sınırlarımızı genişletmeye odaklanırken; yeni, sürekli ve tekrar eden gelir kaynakları oluşturmayı da hedefliyoruz. Ürün ve hizmetleri bir arada sunan entegre çözümler ve platformlar geliştirmeyi amaçlıyoruz. Kurduğumuz iki yeni şirketin pazar dinamiklerine hızlı yanıt vermemizi sağlayacağına ve stratejik iş birlikleriyle yeni iş alanlarına girişimizi kolaylaştıracağına inanıyorum. Bu adımlarımızla, müşteri ihtiyaçlarına özel çözümler sunarak, hedeflerimize daha hızlı ulaşacağız. Gelecek dönem Arçelik için çok önemli fırsatları barındırıyor, endüstriyel motor ve finansal teknolojiler alanındaki yeni girişimlerimiz tüm paydaşlarımız için önemli değer yaratacaktır” dedi.
Yeni Nesil Ödeme Sistemleri
1985 yılından beri ödeme kaydedici cihazlar alanında faaliyet gösteren Arçelik, Türkiye’de ilk yazarkasa cihaz onayı alan şirket konumunda. Ödeme Kaydedici Cihazlar pazarında %50’den fazla pazar payı ile liderliğini sürdürüyor. 2013 yılında yazarkasa ve EFT-POS sistemlerini birleştirerek, YazarkasaPOS ürününde ilk Tübitak onaylı üretici olmuş ve YazarkasaPOS ürününde de pazar lideri.
Endüstriyel Motor Faaliyetleri
Arçelik’in endüstriyel motor üretim faaliyetlerinin kökeni 1965 yılına dayanıyor. Endüstri ihtiyaçlarına göre tasarlanmış; uzun ömürlü ve yüksek verimli motorlarıyla, lider makine ve ekipman üreticilerinin başlıca tercihi olan WAT motorları, 25 farklı ülkeye olan ihracatı ile sektörde öncü konumda yer alıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu