Arena 9 ayda karını yüzde 35 artırdı

Arena Bilgisayar, teknoloji ürünleri satışlarının geleneksel olarak yavaşladığı yaz aylarında uyguladığı kanal politikaları sayesinde karlılığını arttırdı. Şirket, yılın ilk 9 aylık döneminde 312 milyon YTL satış geliri elde etti. Arena’nın, kurumsal ürünler grubunda Wyse ve Juniper, tüketici elektroniği grubunda ise Sony ve HP ile yaptığı yeni distribütörlük anlaşmaları, şirketin satış geliri ve karlılığını önümüzdeki dönemde arttıracağının sinyallerini veriyor.Arena’nın 25 Ekim tarihinde yayınladığı 2005 yılı 3. çeyrek sonu mali tabloları, 2004 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında; Arena Bilgisayar’ın satış gelirleri Türk Lirası bazında yüzde 19, brüt karı yüzde 35, esas faaliyet karı ise yüzde 13 oranında artış gösterdi. Şirketin net karı ise yüzde 7 artarak 3. çeyrek sonunda 5,218,217 YTL olarak gerçekleşti.
 
Arena Bilgisayar’ın kar/zarar cetvelindeki gerçek performansını değerlendirirken, 31 Mart 2005 mali tablolarında Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına göre diğer giderler kalemi içerisinde gösterdiği yaklaşık 2.5 Milyon YTL tutarındaki karşılığı ayrıştırarak incelemekte fayda var. Şirket, bu karşılığı, 2001 yılından beri CHS Finance’la sürmekte olan davanın kaybedilme ihtimaline karşı, ödemesi gerekebilecek anapara ve döneme ait faiz tutarı için ayırmıştır. Bu gider karşılığı mali tablolardan çıkartıldığında; 2004’ün aynı dönemine göre, Arena’nın esas faaliyet karındaki artışın yüzde 54, net karındaki artışın da yüzde 58 olduğu görülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.