Ana sayfa Analiz Arkadaş mıyız?

Arkadaş mıyız?

445
0

Her santiminde ayrı bir güzellik olan bir bayan. Altta mini mini bir etek. Üzerinde gögüs hatlarını ortaya çıkaran, “Hey! Biz buradayız…” diye bağırtan seksi bir bluz. Bayan tüm dikkatleri topladığından arkadaki atletik beyin orada olduğu sonradan belli oluyor.Kızcağız kapıdan çıkıyor. Kapıdaki gösterişli ışıklardan mekanın son derece lüks olduğu anlaşılıyor…. Arkadan ‘dım tıs’ müzik sesleri geliyor.

O kritik cümleyi söylüyor güzel bayan… Sırf görünüşüyle ilgi toplayamayan, birbirinden bir farkı olmayan biz sıradan insanlar duysun diye…

– Biz arkadaşız… Sadece…
– Sadece arkadaşız.

Magazin programlarından fırlama bir cümle. Çok amatörce…

Şimdi filmi geriye sarın. Gözler kapalı. ‘Flashback(*)’ler falan Bayan o kadar seksi değil bu sefer ama alımlı. Üzerinde pantolon – ceket takım. Koyu renk tercih etmiş. Ayakta siyah deriden topuklu bir ayakkabı. Yine bir kapı. Fonda bu sefer ortama uyan daha ağır bir müzik. Kapıdan çıkıyor bayan. Arkasında takım elbiseli, alnı çalışmaktan açılmış bir bey. Belli ki bir iş yemeğini tamamlamışlar.

Bayanın ağzındaki cümle biraz farklı bu sefer.

– Biz sadece arkadaş değiliz. Profesyonel arkadaşız.

Yukarıdaki olayı yaklaşık üç aydır hiçbir magazin programını kaçırmamamın etkisiyle gözümde canlandırdım.

Olur mu acaba diye. Olursa nasıl olur diye

Size de geliyor mu bilmiyorum ama son zamanlarda e-posta kutumda farklı sitelerden davetler görüyorum. Kimisi normal arkadaşlık sitelerinden. Kendisine sevgili ya da sadece herhangi bir aktiviteye beraber katılmak için arkadaş arayan insanların üye olduğu tarzda siteler. Zevklerinizi, hobilerinizi, kişisel özelliklerinizi yazıyorsunuz.. En güzel resminizi seçip koyuyorsunuz. Sizinle aynı şeyi yapmaktan hoşlanan insanlarla bir yerde bir şekilde biraraya geliyorsunuz.

Davet aldığım diğer siteler üye toplamak için farklı bir yol deniyor. Bu sitelere de üye olduğunuzda arkadaş edinme şansınız var ama bu sefer arkadaşlarınızla illa ki bir yerlerde bir partiye gitmeniz gerekmiyor. Amaç aynı sektörden ya da farklı sektörlerden insanları bir ortamda buluşturmak. Kariyeriniz için ya da başlamak için yardımcı olmak amacı güden siteler. Bilmediğiniz bir konuda uzmanını bularak arkadaş olabilme şansı sunuluyor size. Bu sitelere üye olabilmeniz için kariyeriniz hakkında bilgi vermek durumundasınız. Ne iş yapıyorsunuz, hangi okullardan mezunsunuz, hangi sektörde çalışıyorsunuz, sahip olduğunuz teknik özellikler, vs. Hobileri de soruyorlar yine. Ama bu sefer aslolan sadece resminizdeki çekicilik ya da hobilerinizdeki farklılıklar değil. Başarılarınız, eğitiminiz, tecrübeleriniz de önemli. Birgün bir yerlerde beraber iş yapabileceğiniz insanlarla tanışıyorsunuz. Kariyer sitelerinden ya da diğer arkadaşlık sitelerinden farkı da burada.

Deli danalar gibi iş aranan, ‘size özel iş fırsatı’ diye günde onlarca eposta yollayan kariyer ya da kelle avcısı sitelerden oldum olası hazzetmedim. İnternetten kız tavlamak da hiç çekici gelmiyor. Ama gelin görün ki farklı alanlarda profesyonelleşmiş kişilerle arkadaşlık edilebilen ortamlar çok akıllıca ve ilginç geliyor insana.

Sadece kartvizt vererek iş ilişkileri kurma devri geride kaldı. Devir iletişim devri. İnternet dönemi. Arkadaş olduğunuz kişilerle iş yapma ya da iş yaptığınız kişilerle arkadaş olma şansı internette artık.

Hadi bakalım. Arkadaş mıyız?

(*) Sinema dilinde ‘geriye dönüş’ün havalı söylemi.