Ana sayfa BT Gündem Arvento kişi takip sistemini devreye sokuyor

Arvento kişi takip sistemini devreye sokuyor

80
0

Mobil teknolojiler ve araç takip sistemleri üretmek amacıyla yüzde yüz yerli sermaye ile kurulan ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen bilişim şirketleri arasına girmeyi başaran Arvento Mobile, araç takip sistemi pazarında yürüttükleri çalışmaları ve hedeflerini düzenledikleri basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıda, Arvento Mobile tarafından ilk defa Türkiye’de üretilerek pazara sunulacak olan “Kişi Takip Sistemi” de tanıtıldı. Basın Toplantısında Arvento ve araç takibi pazarı hakkında bilgi veren Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal; “Arvento Türkiye’de, Türk mühendisleri tarafından üretilmektedir. Türkiye’de ve dünyada araç takip sistemleri alanında yazılımını ve donanımını kendisi üreten ve bunu paket halinde pazara sunan az sayıda şirket bulunmaktadır. Arvento bu şirketler arasında teknolojisi ve hizmet kalitesiyle üst sıralarda yer almaktadır. Bu özelliği Arvento’yu yerel ve global anlamda rakiplerinden farklılaştırmaktadır” dedi. Türkiye’de Arvento’nun özel sektörde yüzde 55’lerde, kamuda ise yüzde 90’larda pazar payı ile lider konumunda olduğunu açıklayan Hıncal; “Şu anda 3 binin üzerinde müşterimize ait 60 bin aracı on-line olarak takip ediyoruz” dedi. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda özel yazılımlar ve projeler de geliştirdiklerini belirten Hıncal, bu projeler ile Türkiye’de ve dünyada çok sayıda ilke imza attıklarını belirtti.

Araç Takip Sistemi kullanımının avantajlarına dikkat çeken Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, “Araç takip sistemi ile yakıttan, zamandan, iş gücünden tasarruf etmek mümkün. Müşterilerimizden aldığımız geri dönüşlere göre, sistemin kullanılmaya başlandığı andan itibaren, araç giderlerinde yüzde 30’lara varan düşüşler yaşanabiliyor. Güvenli ve kontrollü bir sürüş sağlayan sistem sayesinde
acil durumlara merkezden müdahale imkânı da bulunuyor” dedi. Arvento’nun, kendi alanında Türkiye’deki en geniş bayii ve yetkili servis ağına sahip olduğunu belirten Hıncal, Türkiye’nin en uzak noktasına en geç 2 saat içerisinde ulaşabilme kapasitesine sahip olduklarını açıkladı.

Türkiye’den Dünyaya Açılan Teknoloji; Arvento Mobile

Geliştirdiği teknolojiyi 7 ayrı ülkeye ihraç eden Arvento Mobile, Moldova, Gürcistan, Mısır, KKTC gibi ülkeleri araç takip sistemleriyle ilk kez tanıştıran şirket unvanını taşıyor. Arvento Mobile, bu ülkelerin çoğunda pazar lideri konumunda hizmet veriyor. Yeni pazarlara açılmak üzere girişimlere devam ettiklerini belirten Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, “2008 yılı itibariyle, Avusturya ve Almanya’ya ürünlerimizi ihraç etmeye başladık. Bu ülkelerin yanı sıra; Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kuveyt, Dubai, İran, Cezayir, Ürdün, Hindistan, Rusya ve Ukrayna ile görüşmelerde son aşamaya gelindi, çalışmalar başlamak üzere. 2009-2010 yılları için hedefimiz Avrupa, Orta Asya, Arap Yarımadası ve Kuzey Afrika bölgesinde 20’ye yakın ülkeye ürünlerimizi ihraç etmek” dedi. 2009 yılında 30 bin araç takip cihazı satarak yüzde 30 büyümeyi hedeflediklerini belirtti.

Türkiye’de İlk Defa” %100 Türk Teknolojisi Ürünü “Kişi Takip Cihazı”

Özer Hıncal basın toplantısında, Arvento Mobile’ın kişileri takip edebilmek için yeni bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Hıncal, “Kişi takip sistemi olarak tanımlanan “Personel Tracker” ürünü ile özellikle yaşlı, hasta, çocuk takibi ve güvenliği ile ilgili çözümler sunmayı amaçlıyoruz” dedi. Hıncal; Devlet İstatistik Enstitüsü 2008 yılı rakamlarına göre, Türkiye nüfusunun yüzde 26,3’nün 0–14 yaş grubunda olduğunu ve 400 bine yakın Alzheimer hastası bulunduğunu, bu nedenle kişi takip sisteminin geniş bir kitle tarafından talep göreceğini öngördüklerini açıkladı. Hıncal kişi takip sisteminin aynı zamanda evcil hayvan takibi için de kullanılabileceğini belirtti.

Yaklaşık 2x5x3 cm gibi oldukça küçük bir boyuta sahip olan cihaz, kolay taşınabilme özelliğine sahip. Kişi Takip Sistemi ile takip edilmesi istenen kişi ya da canlının bulunduğu yer bilgisi, sisteme tanımlanan kişiler tarafından internetin olduğu her yerden kolayca izlenebilecek. Sistem acil durumlarda alarm mesajı iletebilecek. Arvento tarafından Türkiye’de ilk defa üretilecek Kişi Takip Sistemi 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde pazarda yerini almaya hazırlanıyor. 2009 yılı sonuna kadar 5 bin kişisel takip cihazını satmayı hedeflediklerini söyleyen Özer Hıncal, cihazın fiyatının yaklaşık 160 USD olacağını açıkladı.