Asker kaçağı RIM CEO’su Türkiye’ye geliyor

BlackBerry telefonların üreticisi Kanadalı Research-in-Motion’ın eş CEO’su İstanbul Doğumlu Mike Lazaridis Aralık ayında doğduğu şehre geliyor. Henüz Türk vatandaşlığından çıkmayan ve “asker kaçağı” konumunda olan Lazaridis’in Türkiye’ye hangi özel izinle gireceği ise bilinmiyor.

Research In Motion (RIM) Co-CEO’su Jim Balsillie geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki çalışanları, önemli iş ortakları ve hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere İstanbul’a geldi. Bölgeye gerçekleştirilen uzun soluklu bir iş gezisinin parçası olan bu ziyaret, RIM’in Türkiye’de büyümeye ve güçlü ortaklıklara verdiği önemi de vurguluyor.

Balsillie’nin ziyareti ve bu kapsamda yaptığı görüşmeler, RIM’in Türkiye genelindeki okulların en son bilgi teknolojisi ile donatılmasını amaçlayan “Akıllı Sınıf” girişimini de içine alan Türkiye’nin vizyon sahibi “FATİH Projesi”’ni destekleme konusundaki ilgisini içeriyor. Bu çerçevede Balsillie,  kaliteli eğitim ve öğrenim sunarak gelecek nesillere fırsatlar sunacak Fatih Projesi’ni de övdü.

RIM aynı zamanda Co-CEO Mike Lazaridis’in Türk hükümet yetkilileri tarafından gönderilen, 6-8 Aralık 2011 tarihlerinde İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) tarafından gerçekleştirilecek “Uluslararası Inovasyon Konferansı ve Fuarı”na ana konuşmacı olarak katılmasına ilişkin daveti kabul ettiğini açıkladı.

RIM, yeni müşterilerinin BlackBerry ürün ve servislerinin faydalarını keşfetmelerine paralel olarak  Türkiye’de her geçen gün gücüne güç katmaya devam ediyor. BlackBerry, Türkiye’de  Ocak-Ağustos 2011 ayları arasında satış adedi bazında bir önceki yılın aynı dönemine oranla  %199’luk bir büyüme gösterdi (GfK). Buna ek olarak, giderek artan kullanıcı topluluğunu  desteklemek amacıyla Türkiye’deki BlackBerry Geliştiriciler ekosistemi de gelişiyor.

RIM, çeşitli sosyal yardım girişimleri, sponsorluklar ve burslar aracılığıyla, eğitimi ve birlikte düşünme yeteneklerini destekliyor. RIM,  ofislerinde, okullarda, kampüslerde ve birçok topluluk içerisinde gençlerin yeteneklerini geliştiren ve fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlara yönelmeleri konusunda onları teşvik eden fırsatları destekliyor

ISTANBUL’DA DOĞDU KANADAYA GÖÇTÜ

Mike Lazaridis gayrimüslim bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Babası manifaturacılık yapan Lazaridis 6 yaşlarında ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etti. Kurtuluş’ta doğduğu ev satın alınarak restore ettirilen ve kendisi Türkiye’ye geldiği zaman hediye edilecek olan evin yanında Lazaridis’in Türkiye ile bir bağı daha bulunuyor. Türk vatandaşlığından çıkmayan Lazaridis her erkek Türk vatandaşının yapmakla zorunlu olduğu askerlik görevini yapmakla mükellef. Henüz bu görevini yerine getirmeyen Lazaridis yasal olarak Türkiye’de asker kaçağı konumda. Lazaridis’in askerlik görevinden kurtulması için ya borcunu ödemesi ya da Türk vatandaşlığından çıkması gerekiyor. Bunun için ise TBMM nezdinde bir değişiklik yapılması gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu