Astaş/Juki verimliliği otomasyonla yakaladı

Tekstil sektörünün üretim ihtiyaçlarını en son teknolojik yeniliklere sahip ürünler, danışmanlık hizmetleri, orjinal yedek parça, teknik servis ve eğitim hizmetleri ile karşılayan Astaş; kendi iç işleyişinde de en son teknolojiyi tercih ederek bir otomasyon projesi gerçekleştirmiştir. Astaş bünyesinde gerçekleştirilen “Otomasyon Projesi” öncesinde firma içi iş akışları tamamen kağıt ortamında yapılmaktaydı. Ticari Paket Program ve MS Office uygulamaları dışında herhangi bir sistem kullanılmamaktaydı.

SORUN

Bu ortam iş süreçlerinde yavaşlık, ürün ve hizmetlerin müşterilere ulaştırılmasında ek maliyetler getirmekteydi. Yurtdışından sipariş edilen ve/veya edilmesi gereken ürünlerin belirlenmesi, siparişinin verilmesi ve takibinde çeşitli problemlerle karşılaşılmaktaydı. Muhasebe bölümü tarafında Ticari Paket Programda bulunan veriler ile satış kadrosunda oluşturulan güncel veriler birbirinden farklılık arzediyordu.

Astaş gibi, müşterilerine satış sonrası hizmetler sunan, sürekli büyüyen ve kurumsallaşma yolunda olan şirketler için, firma içinde yer alan departmanların iletişimi büyük önem taşımaktadır. Firmadaki otomasyon altyapısı zayıf olduğu için, departmanlar arası koordinasyon sorunlarına rastlanmaktaydı. Ürünlerin bakımı, yedek parça temini gibi işlemlerde yaşanabilecek problemler müşteri karşısında zor durumlar yaratabilmekteydi. Yukarıda sayılan ve daha bir çok alanda örneklendirilebilecek olan problemler Astaş gibi konusunda ve sektöründe lider bir firmayı bile yakın bir gelecekte olumsuz yönde etkileyebilecekti.

Bu sıkıntıların çalışanların motivasyonu üzerinde de olumsuz etkiler yaratması söz konusuydu. Bütün bu sorunların temelden çözümü için gerekli yeniden yapılanma ve otomasyon sistemi için gerekli adımların atılması gerekliliğine inanan Astaş yönetimi, bu konuya olan duyarlılığı ve kararlılığı neticesinde kurumsallaşma ve mutlak müşteri memnuniyeti adına çalışmalara başladı.

ÇÖZÜM

Proje başlangıcında Astaş bünyesinde kapsamlı bir analiz çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışma çerçevesinde firma bünyesindeki iş süreçleri tanımlandı, bölümler arası ilişkiler, kişilerin yetkilendirilmesi ve sorumlulukları belirlendi. Üst yönetimin böyle bir sistemden beklentileri araştırılıp yapının temelinde gerekli olan değişiklikler yapılandırıldı.

İkinci adım olarak, aDato’nun temsilciliğini yürüttüğü IET Solutions CRM uygulamaları Astaş bünyesine yerleştirildi. Bu aşamadan sonra IET Solutions CRM uygulamalarının Astaş bünyesine uyarlanmasına geçildi. Bölümlerle yapılan tanımlamaların ışığında gerekli ekran dizaynları ve iş akışları bütünüyle sisteme aktarıldı. Bu işlemler sırasında merkezi veritabanı olarak MS SQL2000 ürünü seçildi ve uygulamalar bu veritabanı üzerinde konumladırıldı.

Bu çalışmalar sonucunda, Astaş bünyesinde bütün departmanların merkezi olarak kullandığı bir yapı ortaya çıkmıştır. Kullanıcılar yapı üzerinden teklifler verilebilmekte, siparişleri alabilmekte veya tedarikçilere sipariş verilebilmektedir. Şu anda yapılan işlemlerin takibi merkezi ve otomatik olarak sistemden yapılabilmektedir.

Sistemin Astaş’a getirdiği katma değerlerden en önemlisi detaylı raporlama ve analiz yapabilme yetisidir. Departman bazında raporlamadan, yönetimsel raporlamaya kadar talep edilen her şekilde detaylı bir raporlama olanağını firma kullanabilmektedir.

Bütünleşik bir otomasyon sisteminin gerekliliği olan ikincil sistemler ile entegrasyon Astaş bünyesindeki projede gerçekleştirilmiştir. Halen kullanılan Ticari Paketi ve Dış Ticaret Paketi ile detay bazında entegrasyonlar gerçekleştirilmiştir.

Astaş bünyesinde gerçekleştirilen anahtar teslim otomasyon projesi ile firmanın ihtiyaç duyduğu ve ileriye yönelik teknolojik ihtiyaçları ve mutlak müşteri memnuniyeti için gerekli altyapı ihtiyacı karşılanmış durumdadır.

ASTAŞ

Astaş, Türkiye’nin konfeksiyon makineleri konusunda en büyük pazar payına sahip olan firmasıdır. Astaş dünya pazarlarında söz sahibi olan bir çok markanın Türkiye mümessilliğini yürütmektedir. 1980 yılında temeli Almanya’da atılan Astaş, 1983 yılından itibaren Japon Juki firması ile işbirliği içinde Türkiye genelindeki şubeleri, Çatalca serbest bölgedeki yeri ve İstanbul’daki genel merkezi ile hizmetlerini müşterilerine sunmaktadır.

Astaş sadece Türkiye’de değil Kuzey Kıbrıs ve Türki Cumhuriyetler’de de hizmet ve ürünlerini son kullanıcıya sunmaktadır. Ülkemizdeki en büyük konfeksiyon üreticilerinin yaklaşık yüzde 90’lık bölümünde Astaş’ın sunduğu ürünler bulunmaktadır. Astaş Grubunun ileriye dönük hedefi daima en ileri teknolojiyi, en iyi hizmetle birlikte sunabilmektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.