Ana sayfa BT Gündem Autodesk programlarında 2010 modası

Autodesk programlarında 2010 modası

138
0

Autodesk Türkiye Dağıtıcısı SAYISAL GRAFİK ve Autodesk Yetkili Satıcıları, mimarlar, yapı ve tesisat mühendisleri için geliştirilen Autodesk Yapı Tasarımı Çözümleri’nin 2010 sürümlerini Mayıs başında düzenlenen Yapı İstanbul Fuarı’nda kullanıcılar ile buluşturdu.

Fuarda büyük ilgi gören Yapı Bilgi Sistemi (BIM) tabanlı Revit yazılımları, mimar, mühendis, yüklenici ve mal sahibi arasındaki iletişim ve koordinasyonu artırıyor. Nisan ayında çıkan 2010 sürümleri, karmaşık geometrileri kolaylıkla oluşturmaya olanak sağlayan yeni kavramsal tasarım sistemi, kullanımı daha da kolaylaştıran yeni arayüzü ve performansı artıran 64-bit desteği ile daha sezgisel, özgür ve entegre bir ortam sunuyor.

Revit yazılımlarının temelini oluşturan Yapı Bilgi Sistemi, (Building Information Modelling – BIM), tasarımdan, inşa ve işletmeye kadar yapı ile ilgili her türlü bilgi ve iş akışının, koordineli, tutarlı ve verimli bir şekilde yönetildiği bir sistemdir. Mimar, mühendis, yüklenici ve mal sahibi arasında bir bilgi bankası oluşturan Yapı Bilgi Sistemi ile projeler, daha hızlı, daha ekonomik ve çevreye daha az etki edecek şekilde üretilebiliyor.

Mimarların yakından tanıdığı Revit Architecture 2010, arazi ve kütle çalışmasından detaylı uygulama çizimlerine ve metraja kadar, mimari tasarım ve proje sürecinin tüm aşamalarını destekliyor.

İnşaat Mühendisleri için geliştirilen Revit Structure 2010, yapısal modelleme, çizim ve detaylandırma araçları sunuyor. Fiziksel ve analitik modeli birlikte sunan Revit Structure, çeşitli yapısal analiz yazılımları ile birlikte de kullanılabiliyor. Yapının taşıyıcı sisteminin 3 boyutlu modellenmesi, strüktürel çizimler ve imalat dokümanlarının üretimi, mimari proje ile koordinasyon, yapısal analiz yazılımları ile entegrasyon, vb. özellikleri ile Revit Structure, bu alanda önemli bir boşluğu dolduruyor.

Makina ve Elektrik Mühendisleri için geliştirilen Revit MEP 2010 ise, mekanik ve elektrik tesisat tasarımı ve projelendirilmesinde kullanılıyor. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemleri, yangın önleme sistemleri, elektrik projeleri, aydınlatma ve basınç hesaplamalarına yönelik özellikleri ile Revit MEP, tesisat tasarımlarını 3. boyuta taşıyor.