Avaturk’ten Türkiye’nin ilk PlayStation Futbol Turnuvası

Koç Bilgi Grubu-Porttakal A.Ş. işbirliği ile kurulan Türkiye’nin ilk dijital eğlence platformu Avaturk Türkiye’nin ilk PlayStation futbol turnuvasının startını veriyor. Siberlig işbirliğiyle, Avaturk, Sony, Beko, Megavizyon ve LEVEL sponsorluğunda gerçekleşecek turnuvanın kayıtları 15 Eylül’den itibaren www.pesligi.com ve www.siberlig.com adresleri üzerinden yapılacak.Ülkemizde dijital eğlence sektörünün lider kuruluşu Avaturk, ilk PlayStation turnuvasını PlayStation platformunun en popüler futbol oyunu kabul edilen ProEvolution Soccer (PES) ile başlatacak. PES Ligi adı altında başlayacak organizasyona katılabilmek için PlayStation 2 oynayabilmek, 15 yaşını bitirmiş ve ve Avaturk Premium üyesi olmak yeterli. Avaturk’un başlattığı ve Siberlig’in organizasyonunu üstlendiği PES Ligi, 1 sene boyunca Megavizyon’da ve başta İstanbul ve Ankara Cool Hand Cafe olmak üzere diğer seçilecek oyun merkezlerinde sürecek. İlk maç 2 Ekim 2004 tarihinde Bağdat Caddesi Megavizyon’da, saat 11:00’de yapılacak. Ön kayıtlar ise aynı gün saat 10:00’da başlayacak.

PlayStation’da futbol denince akla PES gelir
Tüm dünyadaki en popüler PlayStation futbol oyunu olarak bilinen ProEvolution Soccer (PES), Temmuz ayında piyasaya çıkan son sürümü ile rekor kırarak bir günde 1 milyon adet satıldı. Japon Konami şirketi tarafından üretilen oyunun her yıl yeni sürümleri üretiliyor.

PES Ligi birbirinden çekişmeli maçlara sahne olacak
Dört haftalık bölgesel elemeler ile başlayacak PES Ligi’nde her 4 haftalık sezonun sonunda bölge şampiyonu olan oyuncu ulusal lige katılma hakkını ve bölgesel şampiyonluk ödülünü kazanacak. Dört haftalık üç sezondan oluşan 3 ayın sonunda ulusal şampiyona düzenlenecek. Her bölgeden gelecek 4 şampiyon 3 ayın ulusal şampiyonunu belirlemek üzere yarışacaklar.

Her ay sonunda ortaya çıkacak olan finalistler; Megavizyon’dan 50 milyon TL’lik hediye çeki ve Sony Eurasia tarafından verilecek 3’er adet Sony PlayStation 2 oyunu ile ödüllendirilecek. Çeyrek periyotlarda belirlenen şampiyonlar ise Beko’dan Keysmart Dijital Fotoğraf Makinesi ve Beko’dan büyük ekran televizyon kazanacaklar. Ligin sonunda yapılacak olan büyük finalde ise şampiyon olan oyuncu, Türkiye’yi temsil etmek üzere Paris’te düzenlenecek Elektronik Oyunlar Dünya Kupası’na (ESWC-Electronic Sports World Cup) gidecek.

PES Ligi’nin kuralları
Her oyuncu, seçtiği ulusal takımla çeyrek yıllık sezon boyu oynayacak. Takım değiştirme opsiyonu oyunculara, turnuvanın yeni çeyrek yıla girmesi ile tanınacak. Oyun içinde herhangi bir şekilde kayıt edilmiş veya detayları ile oynanmış takımlar ve taktikler turnuvada kullanılamayacak, sadece oyunun içindeki takımlardan seçim yapılabilecek. Her oyuncu katıldığı maç gününde en fazla 5 adet maç yapabilecek. Bir oyuncu bölgesel eleme boyunca toplam 20 maçtan fazla yapamayacak ve aynı rakiple birden fazla defa oynayamayacak. Tüm maç sonuçları oyuncuların Siberlig ya da Avaturk isimleri kullanılarak www.pesligi.com adresindeki turnuva sitesinden online olarak açıklanacak.

Turnuvanın düzenleneceği bölgeler: İstanbul, Ankara, İzmir, Akdeniz (Antalya), Doğu Anadolu (Adana, Gaziantep) ve Karadeniz (Samsun). Turnuva takvimi: 15-30 Eylül; ön kayıt, 1-31 Ekim; 1. Bölgesel Eleme, 1-30 Kasım; 2. Bölgesel Eleme, 1-31 Aralık; 3. Bölgesel Eleme, Çeyrek sezon finalleri; 6-7 Ocak 2005.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.