Ana sayfa BT Gündem Avaya’da mobilite atağı

Avaya’da mobilite atağı

144
0

Avaya, kurumsal mobilite çözümleri üreten Traverse Networks’ü satın alarak bu stratejisini daha da güçlendirdi.Avaya bütünleşik iletişim çözümleri, farklı iletişim ağları, uygulamalar, cihazlar ve kullanıcı grupları arasında iletişim araçlarının entegrasyonunu kolaylaştırarak maliyetleri düşüren açık endüstri standartlarına ve platformlar arası protokollere dayanıyor. Bu ürün grubu 2007’nin ilk yarısında tüketicilerin beğenisine sunulacak.

Avaya Bütünleşik İletişim Çözümleri Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Eileen Rudden “Avaya’nın bütünleşik iletişim stratejisinde, sağladığımız çözümler ile müşterilerimizin iletişim ağlarının ve uygulamalarının sorunsuz entegrasyonu önemli bir yer edinmiştir. Örneğin sesli mesajlaşma ve konferans ürünlerimiz, en çok kullanılan Microsoft Exchange ve Outlook, IBM Lotus Domino, Notes ve Sametime masaüstü uygulamaları ile entegre olmaktadır. Microsoft Office Communicator entegrasyonunu bir sonraki çeyrekte piyasaya sunalacak.. Endüstri liderleri Nokia ve RIM Blackberry ile işbirliği yaparak bu cihazlara da kurumsal mobil iletişim araçlarımızı sağlıyoruz” dedi. Rudden, sözlerine “ Ürün ailemize Traverse Networks’ün satın alınması ile kazanılan teknoloji de eklenince mobil çözümlerimiz güçlenmekte ve akıllı iletişimi en uç noktaya kadar yaymamıza olanak tanımaktadır” diye devam etti.

Traverse’ün sunucu yazılımı ve kolay kullanımlı mobil telefon arayüzü, cihazlara profesyonel çağrı karşılama uygulamaları ve gelişmiş sesli mesaj yönetimi sağlayarak ofis dışındaki çalışanların verimliliğini arttırıyor ve yanıt verme sürelerini kısaltıyor.

Traverse, kullanıcılara, iş yerindeki sesli mesajlarına mobil cihazlarından e-posta “gelen kutusu” (inbox) gibi bir ara yüzden erişerek dinlemelerini sağlıyor. Uygulama sesli mesajların kimden, ne zaman geldiği ve mesaj süresi bilgilerini de gösterirken, kullanıcılar bir veya birden fazla mesajı seçerek oynat (play) tuşuna bastığında mesajlarını istedikleri sırada dinleyebiliyor. Erişim için herhangi bir numara çevirmeye, dokunmatik menülere veya PIN’e gerek kalmıyor.

Traverse çözümü masaüstü kurumsal iletişim yeteneklerini genişleterek, kullanıcıların ofis çağrılarını ve sesli mesajlarını mobil cihazlarından yönetmelerini sağlıyor. Kullanıcılar herhangi bir numarayı aramadan, menü tabanlı bir arayüz üzerinden mesajlarını seçebiliyor, dinleyebiliyor ve yönetebiliyor. Traverse, ofis çağrılarını herhangi bir telefona yönlendirme, önemsiz çağrıları bloke etme, çağrıları hem ofis telefonlarından hem de mobil telefonlarından yanıtlama ve senkronize çağrı detay kayıt özellikleri ile kullanıcılara iletişim yeteneklerini kontrol altına almalarını sağlıyor.

Çalışanlar istedikleri mobil cihaz üzerinden ofis sesli mesajlarına, kurumsal telefon rehberlerine, kurumsal çağrı yönetme işlevlerine ve arayan numara bilgilerine güvenle ulaşıyor. Traverse kurumsal iletişimi, aralarında RIM Blackberry’nin, PALM’ların ve J2ME-tabanlı mobil telefonların da bulunduğu geniş bir cihaz yelpazesine kadar genişleten standart tabanlı, ölçeklenebilir ve güvenilir çözümler sağlıyor.