Avcılar Belediyesi açık kaynak kodla özgürleşti

Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında açık kaynaklı kod yazılımlara geçişte Avcılar Belediyesi öncü oldu

İstanbul’un belediyelerini açık kaynak kodlu yazılıma geçirme çalışmalarını sürdüren dijital dönüşüm lideri BeyazNet, Avcılar Belediyesi’ni de açık kaynak kodlu yazılıma geçirerek ülke ekonomisine her yıl yüzbinlerce liralık tasarruf sağlayacak.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli

Hançerli: Avcılar’ın Kaynaklarını Güvene Aldık

Avcılar Belediyesi’nin açık kaynak kodlu yazılıma geçişle birlikte büyük bir atılıma geçtiğini açıklayan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Avcılar’ın kaynaklarını açık kaynak kodlu yazılıma geçirerek güvene aldık. Yeni işletim sistemimiz Avcılar’ımızın ihtiyacı olan şekilde tasarlandı. Artık, Avcılar’ın lisans bedeli maliyeti sıfırlandı. Her zaman olduğu gibi Avcılar’ın gelecekte de bir kuruşu bile israf edilmeyecek. Bu sistemi ülkemize ve Avcılar’ımıza kazandırdığımız için mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Zeyveli: “Kurumların İhtiyacı Açık Kaynak ile Mümkün”

Türkiye’nin kaynaklarının yurtdışına çıkmasına son veren ve ihtiyaçlara özel olarak tasarlanabilen açık kaynak kodlu yazılım konusunda bilgi veren BeyazNet CEO’su Fatih Zeyveli, “Kurumlarımızın ihtiyaçlarına bakmadan standart lisans ücretleriyle ortaya çıkan çok ciddi maliyetler, sırtlarında büyük bir yük durumunda. Avcılar Belediyesi, hem ihtiyaçlarına göre tasarlanabilen, hem de ülkemizin maddi kaynaklarını israf etmeyen Açık Kaynak Kodlu Yazılıma geçerek Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunuyor. Avcılar, kurumun ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış yazılım ile özgürlüğe göçünü tamamladı.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle kamu kurumlarının açık kaynak kodlu yazılıma geçişi konusunda bir irade olduğunun altını çizen Zeyveli şöyle devam etti:

“İstanbul’da Eyüpsultan, Tuzla, Sancaktepe ve Üsküdar belediyeleri ile birlikte Avcılar’ın da öncü belediyelerden biri olması önemlidir. İstanbul büyüklüğü nedeniyle önemlidir. Ancak, başta belediyeler olmak üzere Türkiye’nin her bir yerindeki kurum ve kuruluşların açık kaynak kodlu yazılıma göçü olmazsa olmazımızdır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu