Avea abone başına 313 dakika konuşturma ile Avrupa lideri oldu

 Avea, 2011’in üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını, düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, son dört çeyrekte 1 milyon net abone kazanımı ile 12.5 milyon aboneye ulaşan Avea; 313 dakika konuşma süresi ile liderliğini korudu. Avea, üçüncü çeyrekte 300 bin yeni abone kazanarak bir rekora imza atarken, ARPU’sunu (Abone Başına Ortalama Gelir) 21.3 TL’ye yükseltti.
 

2011’in üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına bakıldığında ise toplam abone sayısında yüzde 10, faturalı abone sayısı ise yüzde 20’lik bir artış gözlendi. Avea’nın 3. Çeyrek ARPU’su ise; 21.3 TL oldu.

 
Açıklanan finansal sonuçlara göre Avea’ın üçüncü çeyrek geliri ise; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artışla 816 milyon TL olarak gerçekleşti. Avea’nın müşteri kazanımı ve ARPU büyümesi sayesinde, üçüncü çeyrekte EBITDA’sı (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) 115 milyon TL’ye yükselirken EBITDA performansı ise; yüzde 14’e ulaştı. Genel karma kullanıcı başına ortalama gelir, çeyrekten çeyreğe yüzde 4 ve yıldan yıla yüzde 11 artarak 21.3 TL’ye yükseldi.

 

Üçüncü çeyrek finansal sonuçlarının hedefledikleri gibi gerçekleştiği noktasının altını çizen Avea CEO’su Erkan Akdemir; basın toplantısında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Avea olarak özellikle rekabetin bu kadar yoğun olarak yaşandığı bir dönemde böylesine başarılı rakamlarla üçüncü çeyreği kapatmış olmaktan mutluyuz. Bu çeyrekte başta gelir, abone kazanımı ve ARPU olmak üzere en önemli finansal rakamlarda rekorlar kırdık. Bu özellikle dünya ekonomisinin bu kadar sıcak olduğu bir dönemde hiç de kolay ve yabana atılır bir başarı değil. Avea olarak stratejimizi ‘bu bize yetmez’ sorumluluğu üzerine kuruyoruz. Bu sorumluluk da bizi rekabette nasıl farklılaşırız ve müşterilerimizi nasıl daha mutlu ederiz noktasında motive ediyor. Avea takımı çalışarak enerji toplayan bir takım, bugünkü rakamlarımız da bunun en güzel ispatı olacak.”

Avea olarak; müşteri memnuniyeti artırmaya yönelik yatırımlarından ödün vermedikleri noktasının altını çizen Akdemir: “Her ay yeni bir ilde yeni bir yatırım atağı içerisindeyiz. Avea dinamik yapısının gerektirdiği şekilde 2011 yılında Antep’ten Maraş’a İzmir’den Adana’ya ülkenin dört bir yanında satış ve bayi kanalına 45 Milyon TL’lik yatırım yaptı. Bu yatırımlarımızla Aralık 2010 tarihinde 5 bin 353 olan Avea İletişim Merkezi ve Alt bayi sayımızı yüzde 25 artırarak 7 bin 855’e yükseltik.

Avea abonelerinin almış oldukları hizmet kalitesinin de önemli ölçüde arttığına dikkat çeken Erkan Akdemir, “Kapasite artırımına da son sürat devam ediyoruz. Kapsama için 770 milyon TL’lik dev bir yatırım gerçekleştirdik. 2 saatte bir yeni bir iletişim kulesi yatırımı yapıyoruz diyebiliriz. Bu doğrultuda da Eylül 2010’da 14 bin 59 olan 2G ve 3G iletişim kulesi sayımızı 2011 Eylül ayında 21 bin 276’ya yükselttik. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırımlarla iletişim kulesi sayımızı 1 yıl öncesine göre yüzde 50 artırarak önemli bir başarıya daha imza attık” dedi.
 
Avea’nın 2011 üçüncü abone başına geliri artırmaya devam ettiğini dile getiren Akdemir; “Bir önceki çeyreğe göre % 4, yıldan yıla ise % 11 artış göstererek 21.3 TL’ye yükseldi. Avea 3. çeyrekte de çok konuşturmaya devam etti. Abone başına düşen konuşma süremizi ise; Avealılar için geliştirdiğimiz avantajlı tarifelerle 309 dakikadan 313 dakikaya yükselterek rekorumuzu egale ettik.” dedi.

Konuşmasında Avea’nın rekor kırmaya alıştığını dile getiren Akdemir, üçüncü çeyrekte elde ettiği sonuçların arkasındaki başarı formülünü ise şöyle özetledi: “Bu başarıyı elde edebilmek için yenilikçi ve müşteri beklentilerine cevap veren kampanyalar düzenlerken, hizmet kalitemizi daha da yükseltmek için yeni satış kanalları oluşturduk. Ayrıca çağrı merkezi ve şebeke yatırımlarımıza da aralıksız devam ettik. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar doğrultusunda da son 5 çeyrektir artan performansımızla kendi çeyrek rekorumuzu kırıyoruz. Hem abone başı gelirde hem de dakikada sektör liderliğimiz devam ediyor. Avea olarak aldığımız bu güzel sonuçların da etkisiyle, yılı daha da büyüyerek kapatmak ve 2012 yılına avantajlı bir giriş yapmayı planlıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu