Avea’da yatırım hız kesti yükselen ciroyla karlılık arttı

Avea, bu yılın ilk yarısında gelirlerinin 1.64 milyar liraya çıktığını, mobil internet kullanıcı sayısının da iki kat artışla 4.25 milyona ulaştığını açıkladı. Toplam mobil internet gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 97 artarak 171.7 milyon liraya ulaşan şirketin, 2010 yılında 11.5 milyon olan müşteri sayısı da 2012 yılının ilk yarısında yüzde 13’lük artışla 13 milyona ulaştı. 2012 yarıyıl değerlendirme toplantısında konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, Avea’nın Türkiye ekonomisinin yüzde 3.2 büyüdüğü bir dönemde yüzde 13 gibi büyüdüğünü belirtti. Akdemir şöyle dedi:

Aboneye tasarruf sağladık

“8. yılımızda birden fazla rekora imza atarak 2012 yarıyıl gelirlerimizi 1 milyar 643 milyon TL’ye çıkardık. Toplam abone sayımızı 13 milyona yükselttik. Mobil internet kullanıcı sayımızı geçen iki yılda ikiye katladık. Türkiye’yi abone başı konuşma süresinde Avrupa’da ilk sıraya çıkardık. Faturalı müşteri sayısı, numara taşıma, abone başı konuşma süresi, abone başı gelir gibi 8 kategoride Avea lider durumda. Yatırımlarımıza planladığımız gibi devam edeceğiz.”
Akdemir, “Mottosunu ‘çalışmak’ olarak belirleyen Avea, 2012 Haziran sonu itibariyle 8. yılını kutluyor. 8 yılda Avea tıpkı bir karınca gibi çalıştı. Bu süreçte rekabeti yeniden şekillendirdik, ekonomiye kaynak yarattık. Bu sayede, cep telefonu faturalarından elde edilen tasarruf, aile ekonomilerine can suyu oldu. Alın terimiz adeta yakıtımız haline geldi. İşte bu yüzden de rekabeti ve oyunu şekillendirmeye önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz” dedi.

İnternet gelirleri artıyor
Bu yılın ilk yarısında mobil internet kullanıcı sayısını 2’ye katladıklarını belirten Akdemir, “Kullanıcı sayımız 2 milyondan, 4 milyon 250 bine çıktı. Bu rekor kıran artışla toplam mobil internet gelirimiz 171.7 milyon TL’ye ulaştı. 3 yıl önceki mobil internet gelirlerimize bakıyorum artış oranı yüzde 377. Bu muazzam bir artış. Başarı grafiğimizi özetlemek gerekirse; gelirimiz son 3 yılda yüzde 27 artarak 1 milyar 643 milyona, EBITDA’mız 165 milyona, ARPU’muz ise 20.6 TL’ye yükselmiş durumda. Avea GSM sektörünün ‘atom karıncası’ oldu” diye konuştu.

Gelirden yatırıma en fazla pay AVEA’da

Avea 2012 yılının ilk iki çeyreğinde de yatırımlarını azaltırken gelirine oranla yatırıma yüzde 17 ve yüzde 16 pay ayırarak, gelirinden yatırıma oransal olarak en fazla para aktaran operatör oldu.
Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde toplam geliri 703 milyon TL’nin yüzde 25’ini yani 178 milyon TL’yi yatırıma yönlendiren Avea bu yılın ilk çeyreğinde 787 milyon TL gelirinin yüzde 17’sini yani 136 milyon TL’yi yatırıma harcadı. Yılın ilk çeyreğinde yatırım harcaması geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 23 azalan şirketin yılın ikinci çeyreğinde de yatırımı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38 gerilereyer 134 milyon TL’ye düştü.
Yatırımların gelirine oranına bakıldığında ise geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 759 milyon TL’lik gelirin yüzde 29’u yani 217 milyon TL yatırım harcamalarına giderken bu yılın ikinci çeyreğinde 856 milyon TL’lik gelirin sadece yüzde 16’sı 134 milyon TL yatırıma harcandı.

Türk Telekom gelirlerine katkısı büyük
Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, grup içindeki gelirler itibariyle büyümede en büyük katkılardan birinin Avea ve ADSL’den geldiğini belirterek şunları söyledi:
“Avea, ağ ve kanal yatırımları ile güçlü bir büyüme elde etti. Grubumuzun mobil müşteri sayısı, ikinci çeyrekte net 70 bin artarak 13 milyona erişti. Yeni akıllı telefon ortaklıkları ve cihaz satışında belirgin artış nedeniyle mobil internet, Avea’nın büyümesi için itici güç oluyor. Mobil sanal network operatörleri kanalıyla Avea olarak geliştirdiğimiz marka ortaklıkları mobil iştirakimizin büyümesi için yeni kanallar sunuyor. Avea grup stratejimizin en önemli unsurlarından biri ve çok rekabetçi bir yarışta itici güç olmaya devam ediyor.”
Kanafani, “En son 2011 yılı değerlendirmesinde hatırlarsanız Avea’yı sağlıklı bir atlete benzetmiştim. Bugün görüyoruz ki Avea, dekatlon yarışlarındaki bir atlet gibi farklı birçok dalda başarıdan başarıya koşuyor. Avea, ağ ve kanal yatırımları ile güçlü bir büyüme elde etti ve devam eden güç rekabet şartlarına rağmen kârlılığını artırdı” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.