Ana sayfa BT Gündem Avea’dan 18 milyon dolara teknopark

Avea’dan 18 milyon dolara teknopark

181
0

Avea, 18 milyon dolarlık yatırım ile Ar-Ge ve Teknoloji Merkezi ‘Avea Teknopark’ı hayata geçirdi. 2006 yılından bu yana gerçekleştirdiği teknoloji yatırımları sayesinde, güçlenen altyapısı ile sunduğu kaliteli hizmeti daha çok aboneye ulaştırmayı hedefleyen Avea, Ümraniye’de 17.000 metrekare alan üzerine kurduğu Avea Teknopark‘ta 550 kişilik çalışanı ile yenilikçi ve özgün, ürün/servisler geliştirecek.

Düzenlenen tanıtım toplantısında Avea CEO’su Cüneyt Türktan, Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolunda gelişimine büyük katkı sağlayacak Ar-Ge ve Teknoloji Merkezi Avea Teknopark’ı hayata geçirmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Türktan, “Avea olarak yenilikçi projelerimiz ve yaptığımız altyapı yatırımları ile hem Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamayı hem de daha çok aboneye daha kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, son dört yılda gerçekleştirdiğimiz 1,3 milyar dolarlık altyapı yatırımımız sayesinde hizmet kalitemizi her geçen gün daha da artırdık” dedi.

Hızla gelişen telekomünikasyon sektöründe günden güne artan ihtiyaçların da teknolojiye odaklandığını belirten Türktan, sözlerine şöyle devam etti: “Teknoparkımızda abonelerimizin gelecekteki ihtiyaçları için bugünden çözümler üretiyoruz. Türkiye’nin teknoloji üssü olması amacıyla tasarladığımız bu merkezde bir yandan geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle teknolojiye ve sektör gelişimine hizmet ederken, diğer yandan da abonelerimizin hayallerini gerçekleştirecek olmanın heyecan ve mutluluğunu şimdiden yaşıyoruz.”

Avealılara özel yenilikçi servisler geliştirilecek

Türkiye’nin teknoloji üssü olarak tasarlanan Avea’nın Teknoloji Merkezi ‘Avea Teknopark’ta Ar-Ge Merkezi, Teknoloji Grubu, Network Santralleri, Bilgi İşlem Merkezi ve Katma Değerli Servis bölümleri bulunuyor.

Akıllı bina özellikleri ile donatılan Avea Teknopark’ta tüm mekanik ekipmanlar tek merkezden yönetiliyor. Isıtma soğutma çalışmaları, hava kalitesi otomatik ölçümler yapılarak optimize ediliyor, tüm bina aydınlatması da günışığı ve mesai saatleri göz önüne alınarak bilgisayar vasıtasıyla kontrol ediliyor. Bina güvenliği toplam 162 adet kapalı devre kamera sistemi ile destekleniyor.

Teknopark’ta yer alan Teknoloji Kontrol Merkezi (Surveillance) ise Türkiye’nin her noktasındaki baz istasyonu ve Avea santralleri ile bağlantı sağlayarak tüm şebekeyi 7 gün 24 saat gözlem altında tutuyor. Bu sayede şebekede meydana gelen ve hizmette kesinti yaratabilecek tüm sorunlar anında belirlenerek ilgili birimlere iletiliyor, acil müdahalede bulunularak giderilebiliyor.

Çözüm oluşturma, sistem planlama, geliştirme ve test çalışmalarının gerçekleştirileceği Avea Teknopark’ta 3G teknolojileri başta olmak üzere yenilikçi faturalandırma ve ücretlendirme sistemleri, yeni Katma Değerli Servisleri, özgün Müşteri İlişkileri ve Satış sistemleri gibi pek çok servis, uygulama ve ürünlerin geliştirileceğini belirten Türktan, konuşmasına şöyle devam etti: “Kaliteli iletişimi en avantajlı fiyatlarla sunmanın yanı sıra güçlü altyapımız üzerinden sunduğumuz ürün ve servislerimiz sayesinde kısa zamanda Türkiye’nin en çok tercih edilen operatörü haline geldik. Abonelerimizin yaşamına kolaylık ve keyif katan mobil yaşam ortağı olarak, onlara Ar-Ge ve Teknoloji Merkezimiz “Avea Teknopark”ta geliştireceğimiz, alanında yenilikçi katma değerli servisler sunarak pazardaki konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Geliştirdiğimiz ürün ve servisleri yakın bir zamanda Türk Telekom grup şirketleri ile paylaşarak grup sinerjisinin gücünü müşterilerimizin hayatına değer katarak göstereceğiz.