Ana sayfa BT Gündem Avea’dan abonelerine Jett destek

Avea’dan abonelerine Jett destek

96
0

Avea, üstün hizmet kalitesi anlayışından yola çıkarak, müşterilerine daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek amacıyla yeni bir uygulamaya imza atıyor. Değişen müşteri ihtiyaçlarına en uygun çözümleri üreten Avea Müşteri Hizmetleri, Müşteri Hizmetleri’ni arayıp hizmet alan ve özellikle teknik konularda daha fazla desteğe ihtiyaç duyan müşterilerini, adresinde ziyaret ederek müşterisinin yanında çözüm sağlayan “Avea Jett Ekip” Projesi’ni hayata geçiriyor.“Avea Jett Ekip” Projesi kapsamında; Avea Müşteri Hizmetleri Katma Değerli Servisler Bölümü’yle görüşen Avea müşterilerine öncelikle telefon ile teknik destek sağlanıyor. Gerekli durumlarda ise Avea Jett Ekibi, müşterilerin kendi adreslerine giderek, hizmetlerin daha rahat kullanılması için detayları uygulamalı olarak anlatıp teknik sorunlarına çözümler üretiyor.

Avea Jett Ekip’in, Avea’nın gençlik, dinamizm, hız ve teknolojideki uzmanlığını temsil ettiğini ifade eden Avea Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orçun Onat; “Avea Müşteri Hizmetleri olarak, müşterilerimizin memnuniyetini her şeyden üstünde tutuyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, sayısı sürekli olarak artan yeni ürün ve servisler geliştiriyoruz. Şu anda Ankara ve İstanbul illerindeki müşterilerimize hizmet veren Avea Jett Ekip Projesi de bu konudaki çalışmalarımızın en son örneği… Projeyi önümüzdeki dönemde farklı illerin de hizmet alanına dahil edeceğiz. Avea Jett Ekibi’nde yer alan ekip üyeleri, yeni ve fark yaratan bu hizmeti sunmak konusunda oldukça heyecanlılar. Müşterilerimizden de çok olumlu geribildirimler alıyoruz” dedi.

Konusunda uzman Avea Jett Ekip Temsilcileri, sahada en iyi hizmeti sunabilmek için yüz yüze iletişim tekniği, etkin iletişim teknikleri, diksiyon, beden dili, satış teknikleri, VAS tabanlı servisler, ileri VAS teknikleri, GSM altyapı teknikleri, 3G, Internet tabanlı servisler hakkında kapsamlı eğitimlerden geçiyor.