Avea giderleri azalttı, FAVÖK’ünü sabit tutmayı başardı

Avea’nın 2015 yılı ilk çeyreğinde abone sayısı 310 bin artışla 16.6 milyona ulaştı. Avea şebekesindeki akıllı telefon kullanım oranı yüzde 59, mobil data gelirlerinin payı ise yüzde 29’u buldu.Türk Telekom Grubu’nun 2015 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarına göre,  grubun mobil iş birimi Avea’nın yılın ilk çeyreğindeki gelirleri 1 milyar 166 milyon TL olarak gerçekleşirken, şirketin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK – EBIDTA) rakamı geçtiğimiz çeyreğe oranla küçük bir düşüşle 212 miyon TL oldu.

 

Bir önceki çeyrekte yatırım harcamaları rekor seviyede 380 milyon TL olarak gerçekleşen Avea’nın FAVÖK rakamı 220 milyon TL, gelirleri ise 1 milyar 156 milyon TL’ydi. Mevsimsel olarak yatırım harcamalarının neredeyse yarısını yılın son çeyreğinde gerçekleştiren Avea’nın, 4G ihalesi öncesinde bir önceki çeyrek ile eşdeğer tutarda yatırım yapması neredeyse imkansız.
Türk Telekom’un grup olarak ilk çeyrekteki yatırım tutarı toplamının 313 milyon TL olarak açıklanması da Avea’nın yatırım tutarının bir önceki çeyrekten daha düşük kaldığıı ispatlıyor.  Yatırım tutarı azalırken, eşit seviyede gelir elde edilmesine rağmen FAVÖK rakamında düşüş meydana gelmesi, diğer giderlerde ciddi bir azalma olduğunu gösteriyor.

FAVÖK’ü yükselten personel giderleri mi?

Bu koşullar altında Avea’nın personel giderlerinin, TTNET’e kaydırılmış olma ihtimali, yani giderlerin TTNET’e yüklenmiş olması ihtimali gündeme geliyor. Bilindiği üzere Türk Telekom Grubu Turk Telekom, TTNET ve Avea’nın perakende satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve bu işlerle doğrudan ilgili finans fonksiyonlarını Bireysel ve Kurumsal İş Birimleri altında topladı.
Son açıklanan (2013 4. Çeyrek) gider tablosuna göre şirketin çeyrek personel giderleri yaklaşık 60 milyon TL dolayındaydı. Avea’nın personelindeki artış ve maaş artış oranları dikkate alındığında Avea’nın 2015 1. Çeyrek Personel giderlerinin yaklaşık 100 milyon TL olduğu varsayılabilir.
Yeniden yapılanma ile Avea’nın 100 milyon TL personel giderinin bilançodan çıkartılıp, TTNET’in giderleri üzerine ilave edilmesi FAVÖK rakamındaki çarpıklığı açıklıyor. Kısaca Türk Telekom, şirket fonksiyonlarını bir çatı altında birleştirip entegrasyon sağlamasa Avea’nın FAVÖK rakamı 120 milyon TL ile geçtiğimiz yılın aynı döneminde 109 milyon TL ile paralel seyredecekti. Şirketin EBIDTA‘sı ise yüzde 10‘un altında kalacaktı.
Tüm bu rakamlar, BTK’nın 2015 yılı birinci çeyreğinde açıklayacağı Avea’nın yatırım tutarı ile daha anlamlı hale gelecek.

Avea 2015 1. Çeyrek Operasyonel Verileri

Yılın ilk çeyreğinde Avea’nın abone sayısı 310 bin arttı. Toplam 8.1 milyonu faturalı, 8.5 milyonu ön ödemeli olmak üzere 16.6 milyon aboneye ulaşan Avea’nın abone başına elde ettiği gelirde (ARPU) ise geçtiğimiz çeyreğe göre ufak bir düşüş meydana gelirken ARPU 22.1 TL olarak gerçekleşti.

Faturalı abone ARPU’su 30.3 TL, Ön ödemeli abone ARPU’su ise 14 TL olarak gerçekleşti. Şirketin mobil data gelirlerinin toplam gelir içindeki payı ise yüzde 29’a yükseldi. Avea şebekesinde kullanılan akıllı telefon penetrasyonu ise yüzde 59’a yükseldi.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu