Ana sayfa BT Gündem Avea’nın bilişim sınıfları sayısı 200’e ulaşacak

Avea’nın bilişim sınıfları sayısı 200’e ulaşacak

117
0

Avea, büyük önem verdiği “Avea Bilişim Teknolojileri Sınıfları” projesi ile Türkiye’nin çeşitli illerindeki okullara bilişim sınıfı açmayı sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile Ankara’da imzalanan protokol kapsamında Avea, projeyi Türkiye’nin tüm illerine yayarak Türk gençleri için yatırım yapmaya devam ediyor. 2005-2006 eğitim döneminde hayata geçen “Avea Bilişim Teknolojileri Sınıfları” projesi çerçevesinde ilk yıl 50 okula, 2006-2007 eğitim yılı içerisinde de 50 okula daha bilgisayar sınıfı kuruldu. Böylece yurt genelinde MEB tarafından belirlenen 100 okulda 2100 adet bilgisayar tüm gerekli donanımıyla birlikte hizmete sunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı ile bu projenin devamı niteliğinde imzalanan yeni protokol çerçevesinde Avea, 100 sınıf daha kurarak bilişim teknolojileri sınıfları sayısını 200’e çıkartacak. Buna ek olarak Avea sınıflarının hepsine AB standartlarına uygun olarak akıllı tahta, projeksiyon ve ekipmanları yerleştirererek öğrencilerin hizmetine sunacak. Böylece önümüzdeki iki yıl dahil olmak üzere bu işbirliği sayesinde Türkiye genelinde toplam 200 adet Avea bilişim teknolojileri sınıfı ve 4200 adet bilgisayar gençlerin kullanımına sunulmuş olacak.

9 Temmuz 2007 Pazartesi günü, Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nda, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Avea CEO’su Cüneyt Türktan, Avea’nın sosyal sorumluluk çalışmalarında, Türkiye’nin temel sorunlarından birisi olan eğitime öncelik verdiklerini iletti. Türktan, Türkiye’nin geleceğini temsil eden genç nesile somut bir katkı sağlamayı hedeflediklerini ve bu doğrultuda ülkeyi geleceğe taşıyacak olan bilişim teknolojilerinde uzun vadeli ve sürdürülebilir projelerin içerisinde yer almak istediklerini söyledi. Bilişim teknolojilerinin, toplumları ve kültürleri birbirine yakınlaştırdığını, dünyadaki tüm ekonomileri, işletmeleri ve bireyleri giderek yaygınlaşan bir ağ yapısı içerisinde birbirle¬riyle ilişkili hale getirerek güçlendirdiğine değinen Türktan: “Kuşkusuz bu gelişmelerin gerisinde kalmak, ülkeler ve toplumlar için her alanda geride kalmakla eş anlama gelmektedir. Türkiye’nin kalkınması için genç ve iyi eğitilmiş beyinlere ihtiyacı bulunmaktadır. Avea olarak tüm yurdumuzu kapsayan “Avea Bilişim Teknolojileri Sınıfları” toplumsal sorumluluk projemiz ile bu çok önemli iki konuyu hedefliyoruz, yani bilişim sektörü ve iyi eğitilmiş gençler. Bu projedeki amacımız, Türkiye’nin geleceği olan gençlerine yatırım yapmak ve dünya ile aynı teknoloji seviyesine getirmek ve bilgisayar okuryazarlığına katkıda bulunmaktır” dedi.

İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Türkiye’nin 2007-2008 eğitim yılına okullarda bilgisayar eksiği olmadan gireceğini söyledi. Çelik, Avea’ya eğitime verdiği destekten dolayı teşekkür ederek ”Bu sosyal sorumluluk projelerinin diğer operatörlere de örnek olmasını istiyoruz. Halkın yararına, kamu yararına olacak bu ve benzeri projelerde yer almaktan şeref duyarız” dedi.