Avea “siz de bırakabilirsiniz” diyor

TERS KÖŞE / Kemalettin BULAMACIAvea’nın son yayınlanan reklam filmine bayıldım. “Siz de bırakabilirsiniz” diyor. Konusu numara taşınabilirliği.

Bir bağımlının öğütlerini aktarıyor. Diğer operatörler pahalı. Ama alışınca bırakmak zor. Siz bağımlılık yapmadan operatörünüzü değiştirin de ekonomik tarifelerimizden yararlanın diyor.

Reklamda verilen numara taşıma rakamlarına, Avea’nın hizmet kalitesine, tarifelerin ne kadar avantajlı olduğuna değinmeyeceğim bu yazıda. Merak eden araştırsın soruştursun, eşe dosta danışsın.

Benim dikkat çekeceğim konu Avea’nın, sahibi olan Türk Telekom’a kardeş şirket TTNET’i nasıl arkadan bıçakladığı. Hem de bu reklamla.

Evet. Siz de bırakabilirsiniz. Hem Türk Telekom’u hem TTNET’i. Eğer şanslıysanız ADSL’i de.

Numara taşıma hizmeti mobil hatlarda olduğu gibi sabit hatlarda da var. Yani yıllardır kullandığınız Türk Telekom sabit hattınızdan hizmet almak zorunda değilsiniz. Herhangi bir operatörden hizmet alabilirsiniz. Alternatif operatörlerden seçin seçebildiğinizi.

TTNET’in sunduğu ADSL hizmetini de taşıyabiliyorsunuz. ADSL taşınabilirliği de başladı. Yani TTNET yerine, yine TV’lerde yayımlanan ADSL reklamının sonunda çıkan logolarda yer alan herhangi bir internet servis sağlayıcıdan hizmet alabilirsiniz.

Ya da hem Türk Telekom hattını iptal ettirip hem de ADSL hizmetinden kurtulabilirsiniz. Eğer biraz şanslıysanız. Turkcell SuperOnline yaklaşık 400 bin haneye kadar fiber internet hizmeti getiriyor. Hem de saniyede 1.000 Megabit. Yani 1 Gbps. Bu hizmeti alırsanız sabit telefonunuzun numarasını da taşıyabiliyorsunuz buraya. Hem de sabit hattınıza sabit ücret ödemek zorunda kalmadan.

Bugünlerde bizim burada kampanyaları var hatta. İstanbul Başakşehir’de. Diğer bölgelerde de vardır hizmet verebildikleri. Hizmet aldığınız yeri bırakın bize gelin hem indirimli hizmet alın hem de sizin daha önce başka şirkete verdiğiniz taahhüt sözünüzdeki cezayı biz ödeyelim diyorlar.

Ama kazın ayağı öyle değil. Birkaç komşumuz ADSL hatlarını kapattırıp bu hizmeti almak istedi. Telefonlarını da iptal ettireceklerdi. Bunu beceremediler. Hala da uğraşıyorlar. Ama uğraşmayı kesip TTNET ve Türk Telekom ile devam eden de çok.

Nedir sorun? Abonelik hat iptallerinde bu kuruluşların zorluk çıkartması, ADSL taşımama için 40 dereden su getirmesi. Çıkardığı bu zorluklardan dolayı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu daha önce ceza yağdırdı tüm operatörlere ama uygulamalar hala devam. Vatandaşın istediği yerden hizmet almasına, mevcut hizmet aldığı kuruluş zorluk çıkartıyor.

En büyük zorluk da TTNET’te. Neden? Çünkü TTNET hizmeti bayilerinden satabiliyor ama iptalleri ancak Türk Telekom merkezlerinden yapılıyor. Orada da yıllar önce aldığınız telefon hattının abonelik bilgilerinden baktıkları için Nüfus Cüzdanınız yenilenmiş oluyor, kayıtlarla tutmuyor. İmzanızı değiştirmiş oluyorsunuz imzanız tutmuyor. İşlemler süresinde tamamlanamıyor tabii ki bu durumda. Sonra süreci yeniden başlatmanız gerekiyor.
Aklıma bir fıkra geldi..

Şehrin birisine bir sirk gitmiş. 10 TLymiş ücreti girişin. Kimse gitmemiş. İkinci gün fiyatı 5 TL yapmışlar yine kimse gitmemiş. 3’üncü gün 3 TL. Yok giden yine. Ertesi gün BEDAVA yazmışlar. Bütün şehir çoluk çocuk hınca hınç doldurmuş salonu. Gösteriyi izlemişler. Çıkışta bir de ne görsünler? ÇIKIŞ 20 TL yazıyor.

Buradaki de aynı hesap.

Avea vatandaşa bu hakkı olduğunu hatırlatıyor. Türk Telekom ve TTNET ise abonenin bu hakka sahip olduğu halde kendilerinden gitmesine izin vermiyor. BTK ise olanı biteni öylece seyretmeye devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu