Ana sayfa BT Gündem Avea’dan Eskişehir’e 6,5 milyon dolarlık yatırım kararı

Avea’dan Eskişehir’e 6,5 milyon dolarlık yatırım kararı

87
0

Avea, tüm Türkiye çapında başlattığı yerel basın buluşmalarına Eskişehir ile devam etti. Düzenlenen basın toplantısında başta Eskişehir olmak üzere İç Anadolu Bölgesi özelinde mobil telekomünikasyon sektörü ve Avea’nın KOBİ’lere yönelik ürün ve hizmetleri paylaşıldı. “Büyüdükçe daha fazla yatırım yapıyoruz, yatırım yaptıkça daha çok büyüyoruz.”

Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Avea Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orçun Onat; “Türkiye’nin en genç ve dinamik operatörü olarak kendimize bir hedef koyduk ve ‘Avea, müşterisi en mutlu olan operatör olacak’ dedik. Bütün çalışmalarımızı buna göre planladık. Yeni yatırımlarla büyümeye ve müşterilerimizin hayatına değer katmaya devam ettik. 2004-2010 yılları arasında altyapıya gerçekleştirdiğimiz yatırım miktarı 1,6 milyar doları aşıyor. Türkiye nüfusunun %96,6’sına ulaşıyor, 3G kapsama alanımızı hızla genişletiyoruz. 2010 sonu itibariyle 11,6 milyon aboneye sahibiz.” dedi.

Avea’dan 2011 yılında Eskişehir’e 6,5 milyon USD‘lik yatırım

Orçun Onat, toplantıda Avea’nın Eskişehir’deki konumu ve il özelindeki hedefleri hakkında da bilgiler verdi. Onat; “Eskişehir’deki pazar payımız %30 civarında. İl genelinde 40 ana bayimiz, 171 alt bayimiz bulunuyor. 2011’in sonunda 63 Ana bayi ve 195 alt bayi sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Eskişehirliler bizi tercih ettikçe, biz de Eskişehirlilerin yanında olmaya devam edeceğiz. 2011 yılında Eskişehir’e 6,5 milyon USD‘lik yatırım yapmayı planlıyoruz.”

“Çağrı merkezimizde ortalama cevaplama hızımızı 3 kat artırdık ve ilk çağrıda çözüm oranımızı %95’e çıkarttık.”

Düzenlenen basın toplantısında Avea’nın klasik müşteri memnuniyeti anlayışının ötesine geçerek her bir müşterinin ürün, servis ve hizmetlerden yararlanırken yaşadığı deneyimi önemsediklerini belirten Avea Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orçun Onat, çağrı merkezinde müşterinin sesinin artık daha çok dinlendiğini ve günde 150 bin çağrı aldıklarını ifade etti. Onat; “Tüm faaliyetlerimizi odak noktasında müşteri olan bir yaklaşımla ele alıyoruz. Müşterilerimizle olan iletişimimizi her geçen gün güçlendiriyoruz. 2010 yılında çağrı merkezimize gelen çağrıların yaklaşık %80’ini 20 saniye içinde cevapladık. Ortalama cevaplama hızımızı 3 kat artırdık ve ilk çağrıda çözüm oranımızı %95’e çıkarttık. Müşterilerimize geri dönüş süremizi 5 saat düşürdük. Web kanalındaki işlem sayısını da 6 kat arttırdık. Müşterilerimizin sesini her kanalda dinleyerek, 40 projeye imza attık. Gönüllü müşteri avukatlarımızdan gelen önerilerle de 12 yeni projeye başlıyoruz” dedi.

“Eskişehirli KOBİ’lerimizin ihtiyacı olduğu desteği vermeye hazırız.”

Eskişehir’in ekonomik gücü ile en çok önemsenmesi gereken illerden biri olduğunu belirten Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman yaptığı konuşmada; “Türkiye’deki tüm işletmelerin %99’u KOBİ’lerden oluşuyor ve bu işletmeler toplam istihdamın %76’sını sağlıyor. Oranlara baktığımızda KOBİ’lerin ülkemizin kalkınmasında bel kemiği durumunda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Eskişehir de KOBİ’leriyle Türkiye’nin ekonomik alandaki en güçlü şehirleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Eskişehir’de 5.700 civarında şirket var. Bunların büyük çoğunluğunu KOBİ’ler ve küçük işletmeler oluşturuyor. Bu şirketlerin Türkiye ekonomisindeki konumunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Avea olarak; Eskişehirli KOBİ’lerimizin ihtiyacı olduğu desteği vermeye hazırız” dedi.

Toplantıda kurumsal alanda yeni hayata geçirdikleri AveaBiz markasına da değinen Taşman; “Bugüne kadar Aveaİş çatısı altında topladığımız kurumsal ürün ve hizmetlerimizle kurumsal müşterilerin ve KOBİ’lerin ilk tercihi olduk. Ancak bu durum, her zaman daha iyiyi arayan bir şirket olarak bizlere sunduklarımızla yetinme lüksünü vermedi. Bu sebeple 2011 yılında değişen müşteri ihtiyaçlarına anında cevap verebilmek, hizmet kalitemizin çıtasını yükseltmek ve kurumsal taraftaki farklılığımızı ortaya koymak adına yepyeni bir değişim hareketi başlattık. Yaptığımız pazar araştırmaları ve müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler sonucunda geliştirdiğimiz yeni ürün, hizmet ve çözümlerimizi müşterilere AveaBiz çatısı altında sunmaya devam etme kararı aldık. Yeni dönemde “AveaBiz” markası altında sunacağımız çözümler ile rakiplerimizden büyük ölçüde farklılaşacağız. Hizmet kalitemizi bir adım daha ileriye taşıyacağız. En büyük farklılığımız, müşteriye olan yaklaşımımızda olacak. Artık müşterilerimiz ile ortak bir amacın etrafında toplanacağız” dedi.