Avrupa’da 1.2 milyon çalışanın işi başka ülkelere verilecek

Avrupa’nın 2015 yılına kadar toplam 1,2 milyon istihdamı Offshore olarak özellikle işgücünün ucuz olduğu ülkelere kaydırması bekleniyor. Sadece İngiltere’de 760 bin iş ekonomk nedenlerden dolayı İngiltere dışında yaptırılacak .Bu işlerden 150 bni doğrudan Bilgisayar ve İletişim teknolojileri 100 bini ise BT ile ilişkili operatörlük hizmetlerinden oluşuyor. Forrester Research isimli araştırma kuruluşunun gerçekleştirdiği son İnsan Kaynağı ve Dışkaynak Kullanımı araştırmasına göre Avrupa ülkelerinde özellikle BT ve BT ile ilişkili memurluk hizmetlerinin dış kaynak hizmeti olarak başka ülkelere verilmesi bekleniyor. 2015 yılına kadar Offshore kapsamında diğer ülkelere pas edilecek işgücünün Avrupa genelinde 1,2 milyon olması bekleniyor. Sadece İngiltere 10 yıl içerisinde 760 bin kişilik istihdamı özellikle işgücünün ucuz olduğu Hindistan’a kaydırmayı planlıyor.

Hizmet alımında Offshore yöneliminin Fransa, Almany ve diğer AB ülkelerinde daha az olması beklenirken, hizmetlerini diğer ülkelere kaydıran ABD ve İngiltere ile rekabette bu ülkelerin ekonomik olarak zarar göreceği de analistlerin öngörülüri arasında yer alıyor.

Türkiye 2005 Milli Eğitim Müfredatında uygulayacağı Bilişim sınıfı seçimini bundan 10 yıl önce gerçekleştirmiş olsa bu Offshore hizmet kayması Türkiye’nin işsizlik sorununa kesin sonuç verecekti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.