Avrupa’da TIR’lar gözlem altında

Eutelsat ve Qualcom tarafından üretilen ve pazarlanan EutelTRACS’ın terminal sayısı Avrupa’da 27 bini aştı. İlk mobil araç ve takip filo yönetim sistemi olan EutelTRACS sayesinde lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalar araç filoları ile kesintisiz ve güvenli iletişim kurabiliyor. Eutelsat’ın 10 derece Doğu’daki W1 ve 36 Doğu’daki SESAT 1 uyduları üzerinden kullanılabilen EutelTRACS terminal sayısı Avrupa’da 27 bini aştı. Türkiye’de ise Satko tarafından sağlanan bu sistemle 100’den fazla lojistik şirketi, 3 bin adet mobil araç terminali ile kesintisiz iletişim kuruyor.

Temel olarak iki nokta arasında veri transferi sağlayan EutelTRACS ile lojistik firmaları, araçlarının bulunduğu konum hakkındaki bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyor. Sürücü ile sürekli mesaj alışverişinin yanı sıra EutelTRACS sayesinde araç ve merkez arasındaki veri transferi de rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor.

Mobil araçların ve bu araçlar içindeki insan kaynağının yönetim, kontrol ve planlanmasını sağlayan EutelTRACS, aralarında ABD, Almanya, Japonya, Çin gibi ülkelerin bulunduğu 32 ülkede, 470 bin araç ve gemide kullanılıyor. Araçlara yüklemeden boşaltmaya kadar geçen süre içinde gerekli tüm aşamaların düzenli bir şekilde organize edilmesi sağlanıyor. Bu sistem sayesinde Kazakistan’daki bir TIR, Stuttgart’daki merkezi veya Kuzey Denizi’ndeki bir gemi, İngiltere’deki merkeziyle sorunsuz iletişim kurabiliyor. BM ve NATO da sistemin güvenilirliği nedeniyle EutelTRACS’ı tercih eden kuruluşlar arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.