Ana sayfa BT Gündem Avrupa’da TV Internet’ten izleniyor

Avrupa’da TV Internet’ten izleniyor

95
0

Motorola’nın, Avrupa’nın önemli ülkelerinden Almanya, Fransa, İtalya, ispanya ve İngiltere’de gerçekleştirdiği 2500 geniş bant kullanıcısına yönelik araştırması, günümüzde televizyon kullanıcılarının istek ve ihtiyaçları konusunda önemli ipuçları veriyor.Giderek değişen teknolojik hayat, internet dünyasının da gelişmesiyle birlikte televizyon ve televizyon izleyicileri üzerinde büyük etki yaratıyor. Motorola’nın yaptığı araştırmanın sonuçları incelendiğinde Avrupa’daki televizyon izleyicilerinin yarısına yakınının televizyon programlarını internet üzerinden bilgisayarlarda izledikleri ortaya çıkıyor. İstatistikî sonuçlara göre izleyicilerin %45’i televizyon programlarını internet üzerinden takip ediyor.

Ülkelere göre araştırma sonuçlarına bakıldığında, Fransız televizyon izleyicilerinin %59’nun hoşlandıkları programları internetten seyrettikleri görülüyor. Bu konuda Fransızları sırasıyla İtalyanlar ve İngilizler takip ediyor. Alman izleyicilerinin %33’ü de kendilerine çekici gelen programları internet üzerinden izliyor.

Oturma odalarımızın vazgeçilmez bir unsuru olan televizyonların hayatımızdaki fonksiyonları giderek değişiyor ve klasik televizyonlar eski önemini kaybediyor. Araştırma sonuçlarına göre Avrupalı izleyicilerin birçoğu televizyonu temel işlevinin haricinde kullanıyorlar. Örneğin, bir video kamera takarak çektikleri görüntüleri aktarıp izliyorlar. Televizyon izleyicilerinin %45’inin, 2012 olimpiyatlarına kadarki süre içinde televizyonları üzerinden video konferans yapabilecek duruma gelmeleri bekleniyor.

Motorola Ev Çözümleri Birimi Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Pazarlama Direktörü Karl Elliott, “Yaptığımız araştırmanın sonuçları incelendiğinde; Avrupalı geniş bant kullanıcılarının seyretmek istedikleri programları yayıncılara göre ayarlamak istemedikleri, farklı tercih seçenekleri ve esneklik istedikleri ortaya çıkmaktadır” diyor ve ekliyor: “İzleyiciler programları ve eğlence anlayışlarını bizzat kendileri kontrol etmek istiyorlar. Artık insanlar sadece neyi seyretmek istediklerine karar vermiyorlar ayrıca nasıl ve ne zaman seyretmek istediklerine de kendileri karar veriyorlar.”

Araştırmanın diğer bir önemli sonucu olarak, TV izleyicilerinin %57’sinin, izlediği TV programıyla etkileşime girmek istediği görülüyor. Örneğin bir futbol karşılaşması sırasında izleyici, maç ile ilgili istatistiklere hemen ulaşmayı tercih ediyor. Kullanıcıların %35’i canlı programları ileri, geri alabilmek veya durdurabilmek istiyor. Motorola’nın IPTV cihazları internet üzerinden televizyon ve eğlence kavramlarını bir araya getiriyor. İzleyicilerin, istedikleri zaman istedikleri programları izleme imkânı sunan Motorola IPTV cihazları, ayrıca klasik televizyon anlayışını değiştirerek televizyonun portatif bir iletişim aracı haline gelmesini sağlıyor.

Motorola Ev Çözümleri Birimi Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Pazarlama Direktörü Karl Elliott, “Fotoğraf, video, televizyon, internet, müzik gibi kavramları tek bir çatı altında toplayan IPTV cihazlarımız, kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayarak eşsiz bir eğlence deneyimi yaşamalarına olanak sağlıyor“ diyor ve ekliyor: “Oturma odalarımızda duran ve klasik işlevlere sahip televizyonlara bakışımız değişiyor. Artık gelişmiş iletişim olanakları oturma odalarımıza kadar giriyor.”