Avrupa Mobil içeriğe 2.6 milyar Euro harcadı

Geçtiğimiz hafta Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen bir toplantıyla basına aktarılan European Information Technology Observatory’ye göre (EITO 2005) toplam 202.5 mobil veri abonesinin bulunduğu Batı Avrupa ülkelerinde mobil veri servislerine 2 milyar 580 milyon Euro harcandı. 2005 yılında mobil veri abone sayısının 212 milyona 2006 yılında da 221 milyona ulaşması bekleniyor. Son kullanıcıların çevrimiçi müzik servisleri, oyunlar ve videolar ile birilkite cep melodilerine para harcadığı gözlemlenirken iş kullanıcılarının sadece yayıncılıkla ilgili harcama yaptığı gözlemleniyor.

Rapora göre bireysel cep telefonu kullanıcıları toplam 1 milyar 800 milyon Euro’luk bir Cep Melodi pazarı oluşturmuşlar. Bireysel Mobil veri kullanıcıları cep melodilerinden sonra 288 milyon Euro ile en fazla haber, bilgi servisleri için para ödüyor. Bunu 254 milyon Euro ile oyunlar, 150 milyon Euro ile videolar takip ediyor.

Daha yeni bir servis olmasına ve özellikle 3G teknolojisinin gelişimi ile paralel olarak mobil cihazlardan çevrimiçi sağlanacak müzik hizmetlerinin 600 bin Euro’da kaldığı gözlemleniyor. Araştırmaya göre özellikle 2005 yılında ivme kazanacak olan çevrimiçi müzik gelirlerinin 2008 yılında 2 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.