Ana sayfa BT Gündem Avrupa’nın en iyisi UYAP SMS Bilgi Sistemi

Avrupa’nın en iyisi UYAP SMS Bilgi Sistemi

146
0

Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) çerçevesinde geliştirdiği SMS Bilgi Sistemi Avrupa’da devletin etkinliğini artıran en iyi uygulama seçildi. Bu hafta İsveç’in Malmö kentinde beşincisi gerçekleştirilen Bakanlar Düzeyi E-Devlet Konferansı sırasında verilen e-devlet ödüllerinde UYAP projesi 52 finalist arasında ödül alan 5 proje arasında yer aldı. Diğer ödül alan projeler şöyle ; EU-OPA Ödeme Uygulamaları için Sipariş Projesi (Avusturya – Almanya), Genjev (Danimarka), MEPA Yerel Yönetim Pazaryeri (İtalya), ATMle Avcı Lisansı Satışı (Portekiz)
Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin (UYAP) mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemi’yle avukatlar ve vatandaşlar dava açılması, icra takibi başlatılması, duruşma tarihi gibi bilgileri adliyeye gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla öğrenebiliyorlar.
UYAP SMS Bilgi Sistemi; mahkemeler, Cumhuriyet savcılıkları ve icra daireleri gibi adli birimlerce gerçekleştirilen ve taraflara iletilmesi gereken bilgi, veri ve duyuruların Mobil Telefo Operatörleri aracılığıyla avukatlara ve ilgili kişilere SMS yolu ile sunulmasını sağlıyor. Bu sistem sayesinde, adli makamlardaki yetkililer, UYAP portalları üzerinden işlemlerini onayladıkları anda otomatik olarak ilgili kişilere SMS gönderiliyor.

UYAP SMS SİSTEMİ – Uygulamaya konulduğu günden itibaren 1 milyonun üzerinde SMS gönderilen sisteme her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı abone olabiliyor. Cep telefonu üzerinden 4060 TC Kimlik numarası ile başvuruda bulunmak yeterli. Sisteme üye olduktan sonra sizinle ilgili herhangi bir mahkemede dava açılmışsa veya dava ile ilgili bir bilgi size ulaştırılacaksa SMS ile yollanıyor. Bunun yanında mevcut davalarınızın son durumlarını da anlık sorgulama olanağı ile yapabiliyorsunuz. Dava numarasını yine 4060’a yollayarak bilgi alabiliyorsunuz. Operatörler bu hizmeti 7 SMS olarak ücretlendiriyor.