Avrupa’nın en iyileri açıklandı, listeye Türkiye’den iki kurum girdi

Great Place to Work Enstitüsü, Avrupa’nın En İyi İşverenleri araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya 19 ülkeden, 2.340 kurum katıldı. 100 kurumun ödül almaya hak kazandığı araştırmada, toplam 329.262 çalışan temsil edildi. Listeye Türkiye’den İndus Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş. ile sivil toplum kuruluşu Young Guru Academy de girdi. 27 yıldır dünya çapında her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı analiz ederek en iyi işverenleri belirleyen Great Place to Work Enstitüsü, Avrupa’nın En İyi İşverenleri listesini açıkladı. Büyüklüklerine ve çalışan sayılarına göre beş kategoride düzenlenen listede, “Avrupa çok uluslu şirketler 25” kategorisinde Abbvie birinci sırada yer aldı. “Avrupa küçük ve orta ölçekli şirketler 50” kategorisinde PASCOE Naturmedizin, “Avrupa büyük ölçekli şirketler 30” kategorisinde Norgeshus ilk sırada yerini aldı. “50 çalışan altı şirketler Avrupa 20” kategorisinde Promed ilk sıraya yerleşti. “Avrupa’nın En İyi İşvereni 100” kategorisinin birincisi Torfs L. NV oldu. Türkiye’nin en iyi işverenleri araştırmasına katılan şirketler, “100 Best Workplaces in Europe” araştırmasına da katılma olanağı yakaladı. Şirketler, Trust Index ve Culture Audit analizlerinden aldıkları puanlara göre listeye girmeye hak kazandı.   

Kurum kültürüne önem verdi, ilk sıraya yerleşti

Yüksek güven kurum kültürü oluşturabilen şirketlerin yer aldığı listede Torfs L. NV kurum kültürüne verdiği önemle listenin en tepesinde yer aldı. Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında sektör özel ödülü alan AbbVie, Avrupa’nın en iyi işverenleri listesinde “Avrupa çok uluslu şirketler 25” kategorisinde birinci oldu. “Avrupa küçük ve orta ölçekli şirketler 50” kategorisinin birinciliğini PASCOE Naturmedizin elde ederken, “Avrupa büyük ölçekli şirketler 30” kategorisinde Norgeshus ve “50 çalışan altı şirketler Avrupa 20” kategorisinde Promed ilk sıraya yerleşti.

Özel ödüller İngiltere, Danimarka ve Almanya arasında paylaşıldı

Güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhundan oluşan Great Place to Work modeline ait boyutların analiz edildiği çalışmada, özel ödüllerin kazananları üç ayrı ülke oldu. “Toplumsal Katılım” (Community Involvement) özel ödülüne imalat sektöründe hizmet veren Mars sahip olurken, “Eğlence Kültürü” (Culture of Fun) özel ödülüne Pentia ve “Yenilikçi Uygulamalar” (Innovative Hiring Practices) özel ödülüne de bilgi teknolojileri sektöründe hizmet veren QAware layık görüldü.

Eşit şartlarda çalışmak ve kimseye ayrımcılık yapılmaması en önemli bulgu

Avrupa bölgesinde faaliyet gösteren firmaların analiz sonuçlarında ortaya çıkan en önemli bulgu, Avrupa’nın en iyi işveren kurumlarında çalışanların eşit şartlarda çalıştıklarını ve kimseye ayrımcılık yapılmadığını ifade etmeleri oldu. Avrupa’daki çalışanların şirketlerini çalışmak için “harika bir yer” olarak tanımlarken yöneticilerin iş süreçlerinde dürüst ve etik davranmalarını önemli bir kıstas olarak gördükleri ortaya çıktı. Türkiye’de yapılan çalışmalarda ise şirketlerini çalışmak için “harika bir yer” olarak tanımlayan çalışanlar, öncelikli olarak şirketlerinin topluma değer katma biçimini değerlendiriyor.

Avrupa’nın en iyileri arasına iki Türk kurumu da girdi

Kâr amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA (Young Guru Academy), Avrupa’nın En İyi İşverenleri listesine girmeye hak kazandı. İndus Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş. şirketi ise “50 çalışan altı Avrupa 20” kategorisinden listeye girerek önemli bir başarı elde etti.

Avrupalılar en çok dostça çalışma ortamına önem veriyor

Firmaların tüm İK uygulamalarını yönetici ve çalışan açısından inceleyen Great Place to Work’ün çalışanlarla yaptığı Trust Index anketinde, Avrupalı çalışanların iş yerinde en çok dostça çalışma ortamına önem verdikleri görüldü. Yapılan ankete göre, çalışanlar için iş yerindeki dostça çalışma ortamı yüzde 92 oranı ile en önemli faktör oldu. Dostça çalışma ortamı faktörünü yüzde 90 ile gurur duyma ve güvenilirlik, yüzde 89 ile saygı ve yüzde 88 oranında da adalet kriterleri takip etti.

Güven, kurum kültürünün bir parçası olunca başarı da geliyor

Pozitif yöndeki değişim ve finansal sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için çalışanların çalıştıkları iş yerine duydukları güvenin önemine dikkat çeken Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Ekonomik hedefler ile çalışan mutluluğu arasında doğru bir orantı mevcut. Güven üzerine kurulu iş yeri kültürünü benimseyen ve çalışanlarını bunun odağına koymayı başaran şirketlerin ekonomik performansları yükseliyor. Avrupa’nın En İyi İşverenleri listesinde, Avrupa’da faaliyet gösteren şirketlerin Trust Index puanlarının yüzde 90 olduğunu ve dostça çalışma ortamı faktörünün ön plana çıktığını görüyoruz. Kurumlar, faaliyet gösterdikleri alanlar farklı olsa bile, başarıya yüksek güven kültürü sayesinde ulaşıyorlar.” dedi.

2017 Avrupa’nın En İyi İşverenleri listesi:

Europe Top 100 2017

1. Torfs L. NV 2. Accent Jobs 3. KBC 4. Beierholm 5.Musti ja Mirri
6. Davidson Consulting 7. Extia 8.Wavestone 9. Square 10. Vector Informatik GmbH
11. SBK Siemens-Betriebskrankenkasse 12. Heiligenfeld Kliniken 13. azh GmbH 14. DIAMANTIS MASOUTIS S.A. 15. Workday
16. Version 1 17.Reitangruppen 18. Bouvet 19. Norgeshus 20. Netlight Consulting AB
21. 3 22. Sensirion AG 23. Domicil Bern AG 24. DELA 25. Baringa Partners
26. The Sovini Group 27. Softcat plc 28. Pets at Home 29. Bright Horizons Family Solutions 30. REL Field Marketing
31. EASI NV 32. AE NV 33. thuiszorg vleminckveld 34. House Of Talents 35. Protime Belgium
36. Ormit België NV 37. Middelfart Sparekasse 38. Delegate 39. Pentia 40. Dansk IngeniørService
41. Carl Ras 42. Hartmanns 43. Djurslands Bank 44. Gofore Oy 2017 45. Nitor
46. Meritis 47. PASAPAS 48. Zenika 49. AB Tasty 50. Accuracy
51. PASCOE Naturmedizin 52. St. Gereon Seniorendienste gGmbH 53. MaibornWolff GmbH 54. QAware GmbH 55. Epsilon Net
56. Irish Stock Exchange 57. ATOZ 58. Vitari 59. EiendomsMegler 1 Midt-Norge 60. mnemonic
61. Uniconsult 62. Objectivity Bespoke Software Specialists 63. Prisjakt Poland 64. VISUAL MS 65. Cygni
66. Key Solutions AB 67. Bostads AB Mimer 68. Centiro Solutions 69. Iterio 70. Frontit
71. JSC IT-PARTNER 72. Findwise 73. Navigio 74. Forsen Projekt AB 75. Incentro
76. Hayal Ortakları Derneği 77. bdht 78. Goodman Masson Limited 79. Impact International 80. Daxiomatic
81. Område Auning og Allingåbro 82. Jobvision 83. ZEF 2017 84. Intuit QuickBooks 85. PCS
86. Promed 87. Radio Systems Petsafe Europe Ltd 88. Cabinet d’orthodontie BECKER & Associés 89. Iterate 90. SOCO
91. Vali 92. Ecru Consulting 93. Rackspace International GmbH 94. CSP AG Competence Solutions Projects 95. Lean Consultancy Group
96. İndus Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı A.Ş. 97. Foundation SP 98. McCarthy Recruitment Ltd 99. World Wide Technology 100. Mars
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.