Axa Oyak karını SAS ile artıracak

Axa Oyak, SAS’ın Analitik Zekâ Çözümleri ile risk yönetimi, suistimalleri engelleme, kurumsal performans ölçümü, tedarikçi ilişkileri yönetimi, farklılaştırılmış prim oranı hesaplamalarıyla müşteri ve ürün kârlılığı gibi alanlarda stratejik projeler üretiyor. Axa Oyak, genişleyen sektörde öne çıkmak ve rakiplerine oranla fark yaratmasına yardımcı olması amacıyla SAS çözümleri’ni tercih etti. Pazar payını ve kârlılığını artırmanın yanısıra, geniş müşteri tabanını memnun etmek için yenilikçi stratejiler ve teknolojiler aradıklarını belirten Axa Oyak Genel Müdürü H. Cemal Ererdi, istediklerini SAS Çözümleri’nde bulduklarını söyledi.

Serbest piyasada yeni müşterilerin ancak fiyat politikası da dahil her alanda fark yaratılarak kazanıldığını söyleyen Ererdi “SAS’ı kullanarak her bir müşterimize çok daha rekabetçi oranlarda farklılaştırılmış fiyatlar önerebildik. Stratejimizi desteklemek için SAS Çözümleri’ni uyguladığımız süreden bu yana farklı kategorilerde pazar payımızı artırdık. Özellikle otomobil sigortası müşterilerimizde teknik kârlılık düzeyinde yüzde 30 – 35 artış olduğunu ölçümledik” dedi.

Axa Oyak SAS Çözümleri İle Müşterilerini Tanıdı

Axa Oyak’ın benimsediği CRM Stratejisi kurumsal yapının tamamını ilgilendireceği için Bilgi Teknolojisi (BT) Departmanı’nın görüşü özellikle önem teşkil ediyor. Axa Oyak BT Yöneticisi Ender Bıyıklıoğlu “SAS Çözümleri ile müşteri portföyü verilerimizi temizleyerek müşterilerimizi çok daha iyi tanır hale geldik. Müşteri verilerindeki tutarsızlıkların bulunması ve giderilmesi sayesinde, aynı müşteri hakkında tutulmuş birbirinden farklı kayıtların farkına varabildik. Temizlenmiş verilerle daha etkin müşteri analizleri yapabiliyoruz ve müşterilerimizle daha etkili bir biçimde iletişim kurabiliyoruz” dedi.

Tedarikçi İlişkilerinde de SAS
Axa Oyak müşteriye ilişkin daha iyi bilgiler yaratmak ve böylece sigorta ödemelerinin gerçekleştirilmesinde en güvenilir tedarikçiden en düşük fiyatı alabilmek için tedarikçi ilişkileri yönetiminde de SAS’ı kullandı.

Axa Oyak bu çözüm sayesinde edindiği bilgilere dayanarak, çalınması en muhtemel otomobil teyp modelini tahmin edip söz konusu modelden çok sayıda tedarik ederek, birim başına çok daha düşük bir fiyat almayı başardı. Sonuçta, sigorta ödemeleri hızlanırken, her seferinde daha az zarar edildi. Müşteriler, Axa Oyak’ın SRM stratejisinin kendilerine nasıl yardımcı olduğunu anlamasalar da, teyplerinin kısa sürede yenilendiğini ve Axa Oyak’ın rekabetçi sigorta primleri sunduğunu fark ediyorlar.
SAS Çözümleri İle Sahtekârlıklar Önleniyor
Özellikle sigortacılık sektöründe sahtekârlıkların önlenmesi büyük zararların ortadan kaldırılmasına neden oluyor. Şirket kârında doğrudan ve ölçülebilir kayıplar yaratan sahtekârlıkları önlemede geniş kapsamlı olarak etkili olabilmek için sahtekârlığın tahmin edilmesi ve bu tahminlere dayanarak önlemler alınması gerekiyor. Axa Oyak, SAS çözümlerini kullanarak müşteri davranışı ile hileli ödemeler arasındaki ilişkiyi kolayca saptamayı başardı. Böylelikle artık hem personelin zamanından tasarruf ediliyor hem de zararlar önlenerek sigorta sisteminin gelecekte kötüye kullanımı konusunda caydırıcı unsurlar yaratılıyor.

Performans Ölçümü, Yönetimi, Analiz ve Raporlama’da SAS
Bir çok büyük şirkette yaşanan problemlerden biri olan veri karmaşasını yaşayan Axa Oyak, verileri ayrı ayrı depolarda saklıyordu. Her bir depolama sistemi alanında etkili olmasına rağmen bu raporların bir araya toplanması, bir veri ambarı oluşturulması, analiz ve raporlamanın oluşturulan bu tek veri ambarı üzerinden yapılması gerekiyordu. Böylelikle hem zaman kaybı önlenecek, hem de yetki verilen kullanıcılar istedikleri veriye istedikleri anda ulaşıp rapor yaratabileceklerdi. Bu sorunu gidermede SAS çözümlerine başvuran Axa Oyak, rapor üretme süresini %70 ile %100 arasında kısalttı.

SAS’tan önce çekirdek sistemin bilgiyi yeterince hızlı ya da doğru bir biçimde veremediğini belirten Ererdi “SAS ile birlikte artık veriler bizim için çok anlamlı ve kullanışlı. Ne zaman BT ya da hesaplama departmanlarındaki meslektaşlarıma sorsam, görevlerini yapabilmeleri için gereken şeye sahip olduklarını söylüyorlar” diyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.