Ana sayfa BT Gündem Azeriler istediği telefon numarasını engelleyebiliyor

Azeriler istediği telefon numarasını engelleyebiliyor

110
0

Defne Bilgi İşlem ve Ericsson, bilgi ve deneyimlerini birleştirerek AzerCELL abonelerinin KəsCELL servisi kapsamında kullanabilecekleri “Arama Engelleme” hizmetini geliştirdi.Defne, küresel çapta telekom ekipmanları ve servisleri sağlayan Ericsson ile 2006 yılından günümüze sürdürülen proje çalışmalarına bir yenisini ekledi. Ericsson ve Defne işbirliğiyle geliştirilen projede AzerCell aboneleri, belirledikleri numaraları engellenen (kara) ve izin verilen (beyaz) olmak üzere iki ayrı listeye kaydederek kendilerine ulaşmasını istedikleri ve istemedikleri numaraları belirleyebiliyorlar. Uluslar arası numaraların da engellenebilmesine olanak sağlayan “Arama Engelleme” hizmeti, kara listede olan numaraların aboneyi araması durumunda özel engelleme mesaj tonu ile aramayı sonlandırıyor.

Aktif edildiği günden itibaren 30 gün boyunca aktif çalışarak operatörün müşteri memnuniyetini artırmasına katkıda bulunan “Arama Engelleme” hizmeti, abone tarafından 9303 no’lu numaraya üyelik mesajı gönderilerek başlatıldığı gibi iptal mesajı ile de sonlandırılabiliyor. Aboneliğin başlatılıp istendiğinde sonlandırılmasını sağlayan komutların yanı sıra abone 16 farklı komut ile servisin kullanımını diledikleri gibi ayarlayabiliyorlar.

Ericsson ve Defne işbirliğinde Azercell’in yanısıra daha önce Filistin’deki Jawwal adlı mobil operatörde kurulmuş olan Arama Engelleme Servisi’nin, istenmeyen SMS’leri de engelleyebilecek şekilde genişletilmesi mümkün.

Şebekeye entegre olan çekirdek modullerin geliştirilmesinde ve açık kaynak kod teknolojilerinin müşteri ihtiyaçlarına göre uygulanmasında Defne’nin katma değerlerinden faydalanıldı. Projenin ücretlendirme ve provizyonlandırma kısımlarında ve veritabanı altyapısında açık kaynak kod teknolojilerinden yararlanıldı. Sistemlerin test ve müşteri şebekesine entegrasyon süreçlerinde ise Ericsson, Defne ve Azercell ekipleri, birlikte çalışma gerçekleştirdi.