Bakan Yıldırım Google’a çıkıştı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Bandırma Limanı’nın devir imzalarının atıldığı törende son dönemde gündeme gelen Google servislerine erişilememesine ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Binali Yıldırım Google’a yüklenirken, şirketi YouTube yasağını getirmek için özel çaba harcamakla suçladı.

Bakan Yıldırım, ‘Youtube’ internet sitesine erişimin engellendiğinin hatırlatılarak, ‘Buna yönelik Ulaştırma Bakanlığı ne tür çalışmalar yapıyor? Sayın Cumhurbaşkanının da bir açıklaması oldu’ ifadeleri üzerine, ‘Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın dediği gibi sitelerin yasak olmamasını diliyoruz. Ama bu, tamamen yargıyla ilgili bir konudur. Bakanlığımızın bu yasakla doğrudan, dolaylı hiçbir dahli yoktur’ dedi.

Ulaştırma Bakanı olarak erişimi engelleyen ‘youtube’ internet sitesinin yetkilileriyle 3 kez görüşme yaptığını aktaran Yıldırım, sitenin engellenmesine neden olan ‘Atatürk’e hakaret’ konusunun ortadan kaldırılması için çaba gösterdiklerini söyledi. Bu siteye ilişkin erişimi engellemeye yönelik yargı kararlarının bir kısmının kaldırıldığını belirten Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Firmaya önerimiz, gelin bu yargı kararına bir üst mahkemede bir itiraz edin. Üst mahkeme sizin talebinizi değerlendirsin. Hukuk yollarını devam ettirelim, hukukun verdiği bir kararı yine hukuk yoluyla kaldırmamız mümkün. Bu, evrensel, herkesin bildiği bir kuraldır. Türkiye, bir hukuk devletidir, bu firma, ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar çok ülkede yayın yaparsa yapsın bizi ilgilendirmez. Türk vatandaşı nasıl yargıya, hukuka saygılıysa, bunların da aynı şekilde yargıya ve hukuka saygılı olmaları lazım, haklarını yine yargıda aramaları lazım.’

Bakan Yıldırım, görüşmede bunun yanı sıra, Türkiye’de bir irtibat bürosu açmaları yönünde söz konusu internet sitesi yöneticilerine talepte bulunduklarını kaydetti. Yıldırım, ‘Türkiye’de faaliyet gösterip, reklam geliri elde edip de Türkiye’ye bir katkısı olmayan sitenin bu tutumunu devam ettirmesi, bu ülkenin geleceği için yemeyip içmeyip biriktirip vergi veren vatandaşlarımızı da fevkalade rahatsız etmektedir. Bunu da bu sitenin bilmesi lazım. Maliye Bakanlığı, bu konuda bir takibata girişmiş ve firmaya mükellef olmamasına rağmen 30 milyon TL’lik bir vergi tahakkuku yapmıştır’ diye konuştu.

71 MİLYON TL VERGİ ve CEZA TAHAKKUK ETTİRİLMİŞTİ

Maliye Bakanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı kasım ayı içerisinde Google ile ilgili gerçekleştirdiği incelemelerde Türkiye’den elde ettiği satışlara ilişkin reklam gösterim hizmetlerini Türkiye’de verdiğini tespit etmiş, buna karşılık şirketin Türkiye’deki müşterilerine İrlanda üzerinden fatura keserek KDV kanununa muhalefet ettiği gerekçesi ile KDV, Kurumlar vergisi kanunu muhalefetten dolayı Kurumlar vergisi ve cezaları tahakkuk ettirmişti.

Türkiye’de satılan ve karşılığı Türkiye sınırları içerisinde verilen hizmetler ile ilgili olarak KDV’nin de dahil olduğu fatura düzenlenmesi ve KDV’nin tahakkuk ettirilerek ödenmesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu