Ana sayfa BT Gündem Bakanlar Kurulu da onadı. Top Çankaya’da

Bakanlar Kurulu da onadı. Top Çankaya’da

101
0

Bakanlar Kurulu 25 Temmuz 2005’teki toplantısında Türk Telekom’un Oger-Telekom ortak girişim grubunun kazandığı ihaleyi onayladı. Kurul onayı sonrasında top şimdi Cumhurbaşkanı Sezer’de… Cumhurbaşkanı onay verdikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Daha sonra Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, ihaleyi kazanan firmayı davet edecek ve Hazine ile firma arasında hisse satış sözleşmesi imzalanacak. Aynı gün Telekomünikasyon Kurumu ile İmtiyaz Sözleşmesi imzalanması planlanıyor. Hazine ile firma arasındaki hisse satış sözleşmesi Maliye Bakanı ile gerçekleştirilecek.

İmtiyaz sözleşmesi Danıştay onayına gönderilecek ve buradan görüş istenecek. Danıştay’dan görüşün gelmesi ile birlikte hiisedarlar sözleşmesi imzalanacak. Hissedarlar sözleşmesi yüzde 55 hisseye sahip yatırımcı ile yüzde 45 hisseye sahip kamunun arasındaki ilişkileri, karşılıklı yükümlülükleri belirleyen bir sözleşme olacak.

Bu sözleşmenin imzalanmasından sonra yatırımcının peşinatı yatırması istenecek ve bunun için süre verilecek. Satış sürecinin böylece tamamlanması bekleniyor.

Özelleştirme İdaresi, satış sürecinin en erken Kasım ayı sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyor.

Diğer taraftan KİGEM ve Haber-sen gibi Türk Telekom ihalesine karşıt görüşte bulunan çeşitli kurum ve kuruluşların ihalenin iptaline ilişkin davalarını bu hafta içerisinde açmaları bekleniyor.