Başbakan Binali Yıldırım 2017’yi Bilişimde Gelişim Yılı ilan etti

Türkiye Bilişim Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen 33’üncü Bilişim Kurultayı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, 2017’yi Bilişimde Gelişim Yılı ilan etti. Operatörlere de altyapı paylaşımı çağrısı yaptı. Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasında operatörlere seslenerek,”Operatörlere çok açık bir şey söylüyorum, kıskançlığı bırakın. Geç kalıyoruz. Çok zaman kaybettik. Kardeşim bu yollar hepinizin. Destek bizden. Her türlü bişilimle ilgili desteği verecek araçlarımız var. Ama siz aranızdaki rekabetten vazgeçin. Paylaşım işbirliği yapın” ifadelerine yer verdi.
2017 Bilişimde Gelişim Yılı 
Binali Yıldırım, konuşmasında 2017 yılını ‘Bilişimde Gelişim Yılı’ olarak ilan ettiğini açıkladı. Yıldırım konuşması şöyle sürdürdü:
” Şimdi artık savaşlar tankla, tüfekle olmuyor. Savaşlar bilgiyle oluyor. Arap Baharı dediğimiz Kuzey Afrika’da başlayan ve bölgeye yayılan hareketlerde de bilişimin önemli rolünü gördük. Gezi olaylarında bilişimin nasıl aymazca nasıl terörü teşvik eder şekilde kullanıldığına şahit olduk. Türkiye’de üretilen verilerin Yüzde 80’ni dışarıda depolanıyor. Sorunumuz olduğu zaman bu verilere ulaşımda güçlük çekiyoruz. İş işten geçtikten sonra elimize geçen verilerinde bir faydası olmuyor. Çok kısa bir süre önce veri merkezlerinin kurulması ve teşvik edilmesine dair KHK’da Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin geliştirilmesi cazibe merkezi oluşturulmasına yönelik aldığımız kararlar içerisinde bunu da dahil ettik. Olabilecek her türlü desteği verdik. Kuracaklar çalıştıracaklar ve verilerimizi içeride tutacağız. Bunu yaptığınız zaman dünyanın en bilinen içerik sağlayıcıları da oraya gelecekler. Bunların ideolojik bir problemi yok. Bunların ürettiği verileri kullananların ideolojik problemi var. Veri elimizin altında olunca tabi siber güvenlik konusunda, bilişim yoluyla ülkemizi tehditlerde olsun inisiyatif bizde olacak. 2017 yılı madem bilişimde bir hamle yılı olacak bunu canı gönülden kabul ediyorum. 2017 yılını da “Bilişimde Gelişim Yılı” olarak buradan ilan ediyorum.”
Siber Güvenlik için altyapı hazır
Siber güvenlik meselesi, ülke güvenliği meselesi haline dönüşmüştür diyen Yıldırım konuşmasının ilerleyen bölümlerinde ise siber güvenliğin önemine ve telekom sektöründe altyapının paylaşımına ilişkin mesajlar verdi.
Başbakan konuşmasını şu şekilde sürdürdü
” Bunun da adımlarını attık. Aslında dünyada eş zamanlı olarak bu konuda adım atan 8-10 ülkeden biriyiz. Bilişimde yerlilik ve millilik. Bunun için her şeyimiz var. Burada bir politika eksikliği var. Derli toplu stratejik bir bakışa ihtiyacımız var. Üzülerek söylüyorum yazılımlarımızın yüzde 95’inin kaynağı dışarıdan. 8-14 Temmuz arası sadece 183 saldırı gerçekleştiriyor. Ciddi saldırı. 5 -11 Ağustos arasına bakıyoruz bu sayı 407’ye çıkmış. 12-18 Ağustos’ta 753 sayısına ulaşmış. Bugün siber saldırıların sayılarında nispeten bir azalma mevcut. Türkiye olarak bu saldırıları erkenden görüp üst düzey tedbir alıyoruz. Ama bunun sürdürülebilir hale gelmesi lazım. Siber Güvenlik Kurulu oluşturuldu. Yasal altyapısı yapıldı. 2016-2019 eylem planı da hazırlandı. Hızı artırabildiğimiz kadar arttıralım. Çünkü internet üzerinden daha fazla iş yapacağız. Arşivi bilişime bırakalım, günceli kafamızda tutalım. Operatörlere çok açık bir şey söylüyorum, kıskançlığı bırakın. Geç kalıyoruz. Çok zaman kaybettik. Kardeşim bu yollar hepinizin. Destek bizden. Her türlü bilişimle ilgili desteği verecek araçlarımız var. Ama siz aranızdaki rekabetten vazgeçin. Paylaşım işbirliği yapın.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.