Basın Konseyi, TİB’in keyfi uygulamalarına son vermesini istedi

Basın Konseyi Genel Sekreteri Av. Ersü Oktay HUDUTİ Google’ın birçok hizmetine erişimin engellenmesine ve türkiye’de internetin sorunlu olarak çalışmasına sebep olan telekomünikasyon iletişim başkanlığı düzenlemelerini, iletişim özgürlüğünün ülkemizde hukuk güvencesinden yoksunluğunun bir örneği olarak gördüğünü belirtti Basın Konseyi Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın dayandığı Mahkeme kararında yalnızca üç IP adresi hakkında tedbir kararı verildiği ve bu nedenle Başkanlığın ya mahkeme kararını keyfi olarak yorumladığı ya da toplumu yeni engellemeler konusunda bilgilendirmediği belirtildi.

BASIN KONSEYİ’NDEN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA ŞÖYLE;

“Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin youtube adlı internet sitesine erişimin engellenmesi kararına dayanarak yaptığı engellemeler sonucu, ülkemizde google’ın birçok hizmeti kullanılamaz hale gelmiş ve internette birçok sorunla karşılaşılmıştır

Ülkemizde uygulanan youtube’a erişim yasağı, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda ciddi tepkilere sebep olmuştur ve Türkiye’de iletişim özgürlüğüne getirilen en önemli sınırlandırmalardan biri olarak görülmektedir. Bu yasağın iletişim özgürlüğünü ihlal ettiği iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuru da hala Mahkeme önündedir.

TİB yaptığı basın açıklamasında, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 05.05.2008 tarihli kararı uyarınca youtube internet sitesine erişimin engellenmesi için, tedbir kapsamındaki IP numaralarının güncellendiğini belirtmektedir. Önemle vurgulamak gerekir ki söz konusu Mahkeme kararında yalnızca alan adı ve üç IP numarasına erişimin engellemesine kararı verilmiştir ve bu karar doğrultusunda, belirtilen üç IP numarası dışındaki numaraların tedbir kapsamına alınması mümkün değildir. O nedenle TİB ya Mahkeme kararını keyfi olarak yorumlamakta ya da yeni engellemeler konusunda toplumu yeterince bilgilendirmemektedir.

Basın Konseyi olarak TİB’in hukuki temelini tam olarak gösteremeden gerçekleştirdiği engellemeleri, iletişim özgürlüğünün ülkemizde hukuk güvencesinden yoksunluğunun örneği olarak görüyor ve yetkilileri en kısa sürede bu keyfiliğe son vermeye davet ediyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu